Powered By Blogger

сряда, 26 февруари 2020 г.

Печалбата


Печалбата е разликата между цената на стоката (услугата) и разходите по производството. Тя е важна икономическа категория при стоковото стопанство, една от главните цели и основен двигател на стопанската дейност. Печалбата не само е критерии за оценка, но и източник на средства за развитието на фирмата – материална основа за нейното съществуване, осигуряваща финансирането на възпроизводствения процес. Увеличаването на печалбата зависи както от вътрешни фактори за фирмата, така и от външни. Тя е в зависимост преди всичко от обема на производството или стокооборота, от бързината на превръщането на стоката (услугата) в пари и парите отново в стока. Най-важните от вътрешните фактори са:  качеството на продукцията; натоварването на машините; технологията; разходът на материали, труд и енергия – всичко, от което зависи себестойността и е възможно тя да се снижи. От външните фактори най-важни са: цените; лихвеният процент на заемите, които се ползват; и не на последно място данъците, митата, таксите и др., които се плащат на държавата, общините и други инстанции. Печалбата не е само резултат, тя е преимущество, тя е интерес, а над всички интереси на човека в съвременното общество са икономическите – полза, изгода, облага, доход. От този доход зависи дали ще я има фирмата и нейният собственик. Печалбата е и отношение между хората в процеса на производството, разпределението и потреблението на материални блага. О това в кого влиза голямата част от дохода, зависи и мястото на отделните членове в обществото. Затова те оценяват по печалбата, която носиш! А Данъкът върху печалбата в България е 10%, един от най-ниските…

понеделник, 24 февруари 2020 г.

У нас пристигнаха първите „туристи”...


У нас пристигнаха първите „туристи” – щъркелите…  Кой друг би дошъл в България?! В най-бедната, най-корумпираната европейска държава, управлявана от алчни, продажни бивши милиционери, агенти на ДС и КГБ, пожарникари, мутри, мутреси, „калинки” с купени дипломи, полуграмотни роднини и функционално неграмотни съпартийци и темподобни дебили; превърната в боклукджийска кофа на света, с водна криза и режим, с мръсен въздух и т.н., „няма друга такава бандитска държава”….!? Кой нормален би дошъл в България?! Затова правителството вече отпусна 15 млн.лв., народни пари за „спасяване” на туристическия сезон…!? Да видим кой ще ги „усвои” и какви туристи ще докара…?! Пак „нашите”…!? Докога?!  https://corect-if.blogspot.com/


петък, 21 февруари 2020 г.

Изкуственият интелект


Изкуственият интелект (AI) - бъдещето е с нас! AI е наука за концепциите, които позволяват на компютрите да правят неща, които за хората изглеждат разумни. AI има способност да анализира обкръжаващата го среда и да предприема действия, които увеличават възможността за постигане на определени цели. AI е отрасълът на компютърните науки, който набляга на развитието на електронни машини, мислещи и работещи като хората. Например разпознаване на реч, решаване на проблеми, учене и планиране. Допълнителна стъпка към развитието на съвременния AI е създаването на The Logic Theorist, проектиран от Нюел и Саймън през далечната 1955 г. Той може да се счита за първата AI програма. AI е симулирането на човешкия мисловен процес от електронни машини -компютърни системи. Специфичните приложения на AI включват експертни системи, обработка на естествен език (NLP), разпознаване на реч и машинно зрение. Има четири типа изкуствен интелект: реактивни машини, ограничена памет, теория на ума и самосъзнание. AI работи, като комбинира големи количества данни с бърза, итеративна обработка и интелигентни алгоритми, което позволява на софтуера да се научи автоматично от модели или функции в данните. Когнитивните изчисления са подполе на AI, което се стреми към естествено, подобно на човека взаимодействие с машините. Как да станете специалист по изкуствен интелект: нуждаете се от образование по компютърни науки с бакалавърска степен, обучение и развитие по изкуствен интелект. Работен опит, свързан с професията - трудов опит е важен за специалистите в обучението и развитието им. Лицензи, сертификати и регистрации. Сериозен напредък в развитието. Важни качества – продуктивно мислене, задълбочени професионални познания и т.н.  Късмет ! 
https://corect-if.blogspot.com/



сряда, 19 февруари 2020 г.

Блокчейн е бъдещето

Блокчейн е бъдещето. Блокчейн е “блок верига” с нарастващ списък от записи, наречени блокове, които са свързани с криптография. По дизайн блокчейнът е устойчив на промяна на данните. Това е "отворена, разпределена книга, която може да записва транзакции между две страни ефективно и по проверим и постоянен начин". Блокчейн е вид дневник или електронна таблица, съдържащ информация за транзакциите. Всяка транзакция генерира “хеш”. Всеки блок се отнася до предишния блок и заедно правят Блокчейн. Блокчейн е ефективен, тъй като се разпространява в много компютри, всеки от които има копие на Блокчейн. Най-просто казано, Блокчейн може да бъде описан като структура от данни, която съхранява транзакционни записи и като същевременно гарантира сигурност, прозрачност и децентрализация. Можете също така да мислите за него като верига или записи, съхранявани под формата на блокове, които не се контролират от нито един орган. Блокчейнът за криптовалутата „Биткойн” е публична книга, която записва биткойн транзакции. Конвенционалната книга записва прехвърлянията на действителни сметки или записи на заповед, които съществуват отделно от нея, но блокчейн е единственото място, за което биткойн може да се каже, че съществува под формата на неизразходвани резултати от транзакции. Криптовалутите от всички видове използват технологията на разпределената книга, известна като блокчейн. По този начин технологията на блокчейн позволява на цифровата валута да поддържа надеждна транзакционна мрежа, без да разчита на централен орган. Ето няколко предложения, за да започнете:
1. Създайте приложение със списък със задачи с помощта на блокчейн.
2. Разположете приложение за прехвърляне на активи с помощта на блокчейн.
3. Създайте приложение за блокчейн, за да показвате и взаимодействате с мрежа чрез уеб интерфейс.
Няма нищо „трудно“ в изучаването на блокчейн. Широко разпространен мит е, че усвояването на най-новата технологична форма винаги е „трудно“, така че трябва да се придържаме към конвенционалните и остарели форми. Обучението на блокчейн е същото като изучаването на всички други методи за записване на транзакции. Ето някои пътища за разглеждане:
1. Вземете по-висока степен по компютърни науки. Ако искате да получите работа в блокчейн, докато се стремите към най-високо платените блокчейн работни места, а нямате технологичен опит, но сте технически ориентирани, не се колебайте да започнете.
2. Научете основите на блокчейн. 
3. Присъединете се към общността на блокчейн.
Успех!  https://corect-if.blogspot.com/
 
 

четвъртък, 13 февруари 2020 г.

ЛЮБОВ...

Всички имаме нужда от ЛЮБОВ! Любовта може да преодолява всичко, освен липсата на доверие! Сърцето върши неща, които мозъкът не може да разбере… Слушай сърцето си, а не главата си – главата днес мисли едно, а утре – друго…! Любовта не търпи гордостта! Обичам нещата, които НЕ могат да се купят с пари – Любовта! Не зло ще победи злото, а само Любовта! Несподелената любов е като ден без слънце… Влизам във възрастта на Любовта - мога да обичам, без да мога да я правя … Идваме на този свят, за да бъдем щастливи, обичайки се!
corect-if.blogspot.com

вторник, 11 февруари 2020 г.

ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО

Туристическа борса ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО, 13 – 15.02.2020г., 10:00 – 18:00 ИНТЕР ЕКСПО ЦЕНТЪР-СОФИЯ, бул. Цариградско шосе 147, ВХОД СВОБОДЕН за посетители на 14 и 15 февруари corect-if.blogspot.com

понеделник, 10 февруари 2020 г.

„Оскар”

На бляскавата церемония в „Долби тиатър” снощи бяха раздадени наградите на Американската филмова академия „Оскар”. За най-голяма изненада Холивуд предпочете класовата сатира на Пон Джун-хо и даде голямата награда на южнокорейския филм „Паразит”! Не се сбъднаха големите очаквания да победи лентата „1917” на Сам Мендес… Големите очаквания винаги водят до големи разочарования! corect-if.blogspot.com

четвъртък, 6 февруари 2020 г.

Дъмпинг


Дъмпингът е нелоялна търговска практика за изпращане на стоки, които не могат да бъдат продадени на вътрешния пазар, а се продават на външните пазари, на цена, много по-ниска от тази на родния пазар на производителя, така че да се поддържа производството у дома или, за да се получи ценово предимство пред конкурентите на външния пазар. Дъмпингът е едно от най-силните средства за борба при овладяването на пазари, за да бъдат унищожени конкурентите. Обикновено дъмпинг се прилага при излизането на външни пазари, за разширяване на производството и завладяване на нови пазари. Дъмпинг си позволяват големи фирми с монопол в дадена област, които гарантират печалбите си на вътрешния пазар, а на външния – „изнасят загуби”. Чрез дъмпинговите цени могат да се нанесат сериозни затруднения на някои отрасли. Например автомобилостроенето едва ли би си пробило път при нашите условия, ако не се провежда специална политика на вноса и износа. В това отношение държавата определя начина и формирането на внос и съответните мита. Затова с основание се смята, че митническата политика е част от външнотърговската. Развитите държави членуват в специални митнически интеграционни блокове, които постепенно премахват митата и другите ограничения и се стремят да установят система на свободна търговия. Съществуват т.нар. „безмитни зони”, които спомагат за развитието на свободната търговия. След влизането ни в Европейския съюз (ЕС), България хармонизира законодателството си с това на ЕС, базирано на основните принципи за свободно движение на стоки, хора и капитали в рамките на ЕС. 


понеделник, 3 февруари 2020 г.

Лев/евро


Никой не може да определи курсът лев/евро, освен пазарът! Европейската централна банка (ЕЦБ) не определя курсът на лев/евро, а пазарът! Вече 23 години левът е с фиксиран курс от „валутния борд” и не е минал „пазарен тест”! Много финансови експерти смятат, че левът е надценен, други – че е подценен, а трети смятат, че курсът лев/евро ще бъде  +_ 15%  от сегашния фиксиран (1,95583 лева за едно евро). А аз искам един лев за едно евро…, както преди 30 години ГДР размениха 1:1 с дойче марката при обединението на двете Германии…, и за една нощ мързеливите соц. братовчеди от Източна Германия станаха по-богати от западните си роднини-донори, но все още ги догонват…! Курсът лев/евро не се определя при Влизането в „Чакалнята” (ERM II ) на Еврозоната, а при Излизането от нея – този курс се определя на пазарен принцип! Така че, нищо не струва обещанието на хора, чиито доверие отдавна е загубено безвъзвратно и надявам се, че няма да бъдат повече фактори, най-малко след две години…!   https://corect-if.blogspot.com/