Powered By Blogger

сряда, 28 февруари 2018 г.

И виното е лекарство…


Доказано е благоприятното въздействие на някои винени съставки и по отношение на атеросклерозата – направени са серия проучвания, за да се установи действието на група производни на катехините, познати под името процианиди. Тези вещества вече се прилагат в медицината като съдови протектори. Процианидите на виното могат да контролират някои фактори, причиняващи атеросклерозата. Те ускоряват пречистването на кръвта от холестерол, стабилизират колагена на артериалните стени и препятстват локалното образуване на хистамин. Виното въздейства както върху кръвта, така и върху кръвоносните съдове. Червените вина имат много по-силно въздействие от белите, особено когато при изработването им се получава по-голямо съдържание на процианиди, които произхождат от семките и от чепките на гроздето. Нормалното и продължително отлежаване благоприятства образуването на тези вещества във виното. Ето защо, не пренебрегвайте виното, но и не прекалявайте с него, (особено в тези студени зимни дни), защото повече хора са се „удавили” във вино-то, отколкото в морето! Чаша вино, вечер преди лягане, ще ви гарантира спокоен сън. Виното е като приятел и е най-добрият лек и за душевната болка!
Correct-if.blogspot.com

сряда, 21 февруари 2018 г.

УСКОРЯВАНЕ РИТЪМА НА ЧЕТЕНЕ НА ЧУЖД И РОДЕН ЕЗИК

Животът днес налага на всички да четат и да учат много нови неща. Целта е да се пробуди у всеки човек творческия усет към нови знания и учащият да може бързо и лесно да долавя, чувства и разбира особеностите на речта и да свиква бързо да си служи с тях!
След теоретически и практически анализ на публикации и изследвания на наши и чужди автори, посветени на техниката на четенето, се установява от редица автори, че: 1. По зрителния канал ние възприемаме информация 100 пъти по-голяма, отколкото през слуховия; 2. Човек със средни способности може да прочете за 1 час между 27-30 хиляди думи, а за същото време да чуе само 9000! Но 30 хиляди думи не може да бъде предел в четенето. Чрез съответни упражнения цифрата може да се удвои, а при много по-способни хора – десеторно. Нашите полиглоти, (проф. Благой Мавров е говорил свободно 15 чужди езици, а Светослав Колев – 40 езици), са отделяли особено важно внимание на изучаването на чуждите езици, като с това са свързвали основното, ненадминато средство за трениране на паметта и за повишаване на общата и специална култура, „Един чужд език е едно оръжие в борбата на живота”, „Човек е толкова пъти човек, колкото чужди езици говори”, „Четеше извънредно бързи и много. Четеше наум. Никога нищо не сме чели на глас. Това много бави!” Практиката показва, че който не знае нито един чужд език, се затруднява да научи наизуст и най-малкото количество нови термини и понятия, дори на родния си език, не схваща бързо, проявява една обща умствена инертност, ограниченост и се затруднява да разшири знанията си!
Процесът на четенето има две страни: прочитането и запаметяването на прочетеното. Колкото ъгълът на зрението е по-голям и по-висок, толкова повече знаци могат да се обхванат. Несвързани помежду си знаци ще съобщават естествено по-малка информация от свързаните знаци – думи и словосъчетания. Установено е например, че шест думи могат да съдържат 50 бита информация, докато седем букви само 33 бита, а девет цифри – 9 бита. Колкото знаците са по-наситени, по-богати с информация, толкова по-лесно ще се осъществи запаметяването им. Освен това колкото са по-малко „спирките” на окото върху един ред, толкова четенето е по-бързо. Окото има десет пъти по-голяма пропускателна способност от ухото!
Съществуват три основни недостатъка в традиционните методи на четенето: 1. Фонетизация (скоростта на четенето се свежда до скоростта на говоренето, особено при малко грамотни хора, когато четат на глас). Скоростта на говоренето е средно 150 думи/минута.
2. Малък ъгъл на четеното (част от текст, който се възприема в точките А, В, С, Д, Е).
3. Регресия (връщане назад поради недоразбиране). За оптимална скорост на четенето се приема 800 – 1000 думи/минута.
При бързи скокообразни движения на очите и разсеяно внимание съществува опасност понякога да се смесят близки по написване думи и да се наложи да се върнете назад, за да разберете все пак смисъла на прочетеното: “Месестият месия е местен”.
Съществуват три доказали ефективността си насоки, водещи към ускоряване на четенето:
1. Подобряване на рецептивните възможности при четене на текст чрез увеличаване хоризонталния и вертикалния ъгъл на зрението, намаляване момента на фонетизация, премахване на връщането назад и разсеяното внимание при четенето.
2. Създаване на умения и навици за прочитане на определен обем текст в предварително ограничено време, анализът му с цел създаване на умение да се разграничава същественото от несъщественото, теоретичното от емпиричното, основанието от обосновката, да се разкриват основните моменти и да се издирват къде предварително са съобщени в текста.
3. Подобряване на разбирането и запаметяването на текста чрез увеличаване интереса към изложеното и създаване на навици за подбиране на четива съобразно с предварително поставена цел, която да съответства на обществените потребности и идеали в даден период от социално-икономическото и политическото развитие.
Упражненията за ускоряване ритъма на четене ще съдействат за активизиране на мисленето и паметта, а с това ще се подобри и активизира всеки учебен процес, ще допринесе за формирането на личността, на специалиста, мирогледното й израстване във всеки даден момент от време, за да бъде действително на съвременно равнище! Упражненията целят да превърнат заученото в привична проява, за да може учащият да си служи по-добре с езика в живота.
Много е ценно да ускорявате ритъма на четенето, като откривате с необходимата бързина, (която постоянно да се увеличава с тренировки), преднамерено направени грешки, като ги изваждате на отделен лист и ги съпоставяте след това.
„Гимнастика на очите”, за да свикнете да обхващате печатния ред с по-малко спирания, т.е. точките А, В, С, Д, Е да се намалят и „скоковете” на очите ви да бъдат по-високи и по-дълбоки и да четете вертикално, като стигнете постепенно до четене само на първите две-три думи, първата и последната дума на всеки ред, без да се прескачат редовете. При това направете всичко възможно да не изпускате най-важното от съдържанието на текста.
За да се избегне излишната фонетизация, следва да се направят повече упражнения с по-дълги (многосрични) думи и словосъчетания, като се стремите да постигнете времето, което е било необходимо за прочитане на едносричните думи.
Един и същ текст, разположен вертикално, може да се прочете по-бързо от разположения хоризонтално, но думите не трябва да са една под една в колонките, а така, както са дадени във вестниците.
Професор Ламар установил, че добрите читатели успяват да обхванат средно от 15 до 30 знака между два „скока” на окото, което е около 3-4 думи, съставени от 4-6 букви. Следователно това е една скорост на четенето, към която трябва да се стремите, ако не я притежавате още. След упражнения с по два „скока” преминаваме към тройни „скокове”. Политиката на „разделяй и владей”: „Отстъпи незначително, за да запазиш същественото, дай с лявата ръка и отнеми с дясната”.
Подобряване разбирането и запазването на текста чрез увеличаване интереса към изложеното и създаване на навици за подбиране на четива: да се отхвърли ненужната информация и да се усвои най-важната – съставянето на телеграфичен текст. Началото и краят на текста са важни за читателя. Те определят постановката и целта на автора директно. Умението бързо да се открие „сигналната дума” в подобно на нея обкръжение. На вниманието на читателя се предлага текст, не по-дълъг от 1– 1,5 страница, без специални указания как да се чете, му се поставя задачата в определено най-кратко време да се запознае с текста, като: а) подчертае основните мисли; б) състави след това кратък план на текста; в) състави подробен план към текста; г) постави въпроси към текста. Най-важното е при изпълнението такива упражнения: а) те трябва да бъдат много и системно изпълнявани; б) да се създаде умението още от пръв поглед да се схваща основната мисъл на автора, ключовият израз; в) да се знае какво се търси и какво трябва да се намери.
Основната цел при четенето на роден и чужд език е да се получи информация непосредствено, без анализ, без допълнително размишляване върху езиковите форми и структури, без превод, без да се прибягва до помощта на речник. Препоръчвам активно да четете, когато сте освободени от физически и умствени натоварвания. Тогава упражненията ще дадат желания ефект.
Когато учите текстове служете си винаги с въображение и чувство – те ще развържат езика ви повече, отколкото ума и паметта, които са необходими, за да запомните обясненията, както волята и енергията са ви необходими, за да прилагате упътванията. За да заучите значението на даден израз, добре е да го свържете направо с предмета, (асоциативно мислене). По този начин текстът заживява в душата на учащия, за да твори нови изрази, а не папагалски да повтаря заученото.
Важен и ритъмът, а не времето. Трябва да се чете редовно, усърдно, системно – всеки ден поне по един час. По същината всички хора са еднакви, но по развитие са различни, затова всеки сам ще определи, колко време ще трае ритъмът на четене. От ритъма на работата зависи не само колко нови знания ще бъдат усвоени, но и ще може да засили паметта и ще се пробудят най-тънките, редки и блестящи трепети у човека, трепетите на Волята. А волята събира усилията на човека подобно на лупа, която събира слънчевите лъчи и подпалва цигарата; същите лъчи, разпилени без лупа, не биха могли нищо да запалят! Ето защо всичко зависи от Слънцето, което грее в съзнанието на всеки човек! ! Накрая бих пожелал на заинтересованите да бъдат постоянни в своя труден, но твърде плодоносен път към достигането на целта – бързото, насочено, пълноценно четене! Не спирайте да четете!
Stoyantzenev.simplesite.com

вторник, 20 февруари 2018 г.

Всеки 3-ти брак завършва с развод…


Статистиката показва, че 1/3 от българските домакинства имат само по един член. Над 60% от новородените са деца на родители без брак!? Бедността, независимостта на жената, безработицата, модерните контрацептиви доведоха до тази негативна тенденция, която е не само българска, не само европейска, но и световна в по-голямата си част. Всеки 3-ти брак завършва с развод още през първата година… Когато отношенията в семейството не вървят и има непоправимо разстройство, тогава страните имат сериозно основание да се ориентират към раздяла. При окончателно решение Семейният кодекс им дава три възможности за развод, между които те могат да избират. Поради изострените отношения обикновено най-използваната е Исковата форма – единият от съпрузите подава искова молба в съда, в която обяснява в какво се състои развалянето на отношенията, сочи основанията за дълбокото и непоправимо разстройство на брака. В този случай съдът събира всички доказателства, разпитва свидетели, разпитва децата на определена възраст, иска становище, когато те са непълнолетни от службата за защита на децата към съответния район, която също да се произнесе с оглед защита интересите на децата при кого е най-разумно те да останат. Обикновено те остават при майката, но има случаи, когато родителските права се дават на бащата. Въпросът за децата е най-важен, когато съдът решава на кого да предостави упражняването на родителските права, изслушва както родителите, така и децата, ако са навършили четиринадесет години. Ако съдът счете за уместно изслушва и деца, навършили десет години, както и близки на семейството. Трябва да се знае, че мнението на децата няма решаващо значение, съдът ги изслушва, за да си формира отношение за тяхното желание. Исковата форма е най-използвана при бракоразводни дела, но когато съдът постановява решението за развод е длъжен да се произнесе относно вината. И двете страни изтъкват в какво се състои виновното поведение на другия. Първото дело е Помирително и когато се уталожат отношенията, страните имат възможност да не представят свидетели като кажат на съда, че са постигнали Споразумение – това е втората форма при развод! Тогава съдът разпитва най-много един или двама свидетели, най-често един, който не е длъжен да изчерпва всички провинения на страните, а е достатъчно да установи от кога са разделени и процедурата минава по-формално. Споразумението трябва да съдържа всички обстоятелства, които залягат в решението за развод – упражняване на родителските права, личните отношения на другия съпруг с децата и определяне финансовата издръжка за децата. Важен въпрос, който трябва да влезе задължително в споразумението е ползването на семейното жилище, (семейно е това жилище, в което са живели страните до момента на раздялата, това няма нищо общо със собствеността на жилището)! Ако те са живели у родителите на съпругата и са заемали една стая в апартамента – то това е семейното им жилище. Когато имат жилище, придобито по време на брака, в това споразумение страните трябва да решат на кого ще остане то като собственост и този на когото остане ще трябва да изплати половината на другия съпруг или да направят така наречената делба вътре в бракоразводния процес. Ако не могат да се споразумеят за тази делба, а тя е най-трудният въпрос при един развод, съдът им дава възможност съвместното жилище да остане общо и това се отразява в решението. А след това, когато и ако решат, могат да заведат дело за делба пред районния съд и да се определи кой ще го вземе. Когато се изготви такова споразумение, съдът не се произнася по въпроса за вината. В неговото решение заляга споразумението и разводът приключва по един по-културен начин. Третата форма на развод е по Взаимно съгласие, когато страните трябва да имат задължително три години брак. Прави се една обща молба и се изготвя Споразумението, което посочих по-горе. Тази форма е най-удачна, защото при нея страните запазват максимално добрите си отношения. В този случай не се разпитват никакви свидетели, не се изострят и без това обтегнатите отношения. Делото приключва относително най-бързо и не се обжалва пред по-горна инстанция. Това е най-интелигентната форма на развод. Съществува законова възможност при развод съпругът да предоставя издръжка на съпругата – съдът определя издръжка на родителя, на когото са предоставени родителските права. Същевременно има задължението и възможността бившият съпруг също да получи издръжка. Правото на издръжка, обаче в този случай има само невиновният за развода съпруг и то до три години от прекратяването на брака. Този срок съдът може да продължи, ако получаващият издръжка е в много тежко материално положение, а същевременно другият може да я дава без особени затруднения. Но когато той встъпва в нов брак, а това е нормално, правото на издръжка на бившия съпруг се прекратява! Ако е подписано Пред-брачно споразумение, в което се уреждат всички възможни взаимоотношения между страните, и ако се стигне до развод, то ще има сила и значение именно това споразумение, което страните са сключили преди брака! Не препоръчвам и не пожелавам на никого развод, ако не е крайно необходимо! В правото има принцип – и най-лошата спогодба е по-добра от съдебното решение, защото спестява време средства и нерви на страните и съкращава дългите съдебни процедури!
Correct-if.blogspot.com

понеделник, 19 февруари 2018 г.

Дигиталната трансформация в туризма


В рамките на „Ваканция и СПА Експо”, (15.02.18), Министерството на туризма организира Международна кръгла маса на тема: „Дигиталната трансформация в туризма”. Експерти от водещи туристически организации, Ай Ти специалисти и университетски преподаватели по туризъм обсъдиха предизвикателствата на Новия дигитален свят, касаещи бъдещото устойчиво развитие на туризма, съобразено и с Европейската стратегия за кибер сигурност. В Първия панел разгледахме новите икономически модели и дигиталната култура, като фактори за бъдещо развитие на туризма. Във Втория панел бе разгледана Дигитализацията и опазването на културното наследство, като целта е създаване на Европейска платформа за дигитално културно наследство, която да позволява лесен достъп до културно и образователно развитие. Тук взеха участие културни дейци, библиографи, музейни и образователни експерти. Представена бе SoftLib, специализирана в развитието на софтуерни системи за създаване, поддържане и онлайн представяне на бази данни от документи, архиви на библиотеки и музеи. В Третия панел бяха разгледани иновативни проекти и най-добрите практики за дигитализация в туризма. Бяха представени дигитални платформи: интерактивен 3D пътеводител ( Iwalk.bg ); дигитален маркетинг ( iLoveBulgaria ), който дава възможност на малки  и средни предприятия, правителствени и общински институции да използват най-модерните маркетингови и рекламни инструменти, без да имат нужда от големи инвестиции. Платформата използва иновативни методи за оптимизация във всички социални мрежи за популяризирането на България като атрактивна туристическа дестинация. Също така, бяха представени интегрирани дигитални решения за управление на хотелиерска и ресторантска дейност, резервационна система, предлагащи модерни и ефективни методи за продажби и обслужване на клиентите. Въпросните платформи представят един успешен бизнес модел, достоен за подражание!
Stoyantzenev.simplesite.com


понеделник, 12 февруари 2018 г.

'сичко ни е наред...

 Всеки проблем трябва да се решава там, където е възникнал! Ако не се намери решение на място, то решението му се търси на по-високо ниво!
corect-if.blogspot.com

петък, 9 февруари 2018 г.

ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО 2018

35-то издание на Международното изложение ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО 2018Интер Експо Център, София, 14 -16 февруари; ВХОД СВОБОДЕН за посетители: 15 и 16 февруари: 10:00 – 19:00

четвъртък, 8 февруари 2018 г.

1 евро = 1 лев = Лев-ро…


С декларираната готовност за влизането ни в „Чакалнята” на Еврозоната се появиха редица екзотични и безумни идеи като: „да премахнем Валутния съвет (борд) преди да влезем в „Чакалнята” на Еврозоната, за да „откачим” лева от еврото и да преминем на т.нар. „плаващ” курс"; „да направим” 1 евро = 1 лев, за да могат бедните българи по-лесно да поемат удара от въвеждането на еврото и темподобни… Европейската централна банка (ЕЦБ) има строги правила  и критерии, които трябва да спазваме – с какъвто курс евро/лев влезем в „Чакалнята”, с такъв курс  ще можем да влезем в Еврозоната, но този курс трябва да поддържаме поне 2 години, докато сме в „Чакалнята”, като отклонението на курса не може да бъде повече от +_15%! При фиксиран курс на Валутен борд, това е възможно, но при плаващ курс, без Валутен борд, това е малко вероятно! Свободният, плаващ курс се определя на пазара в зависимост от търсенето и предлагането с активната намеса на Централната ни банка (БНБ), каквато възможност й е отнета вече 21 години от Валутният борд! Има ли капацитет и ресурс БНБ да поддържа поне 2 години плаващ курс лев/евро +_15%? След  допуснатият фалит на КТБ, този въпрос е излишен…! У нас в банките има над 50 милиарда лева спестявания, вероятно още толкова извън банките…!? Да предположим, че половината са в евро, а останалите - в лева, какво ще стане с левовите при курс  1 лев за евро…? Ще успее ли БНБ да парира подобна вълна - цунами? С този „плаващ” курс ще „отплаваме” по-далече и от гърците… А инфлацията от 3% ще скочи на над 300%, както беше през 1996/97г., когато 1 долар се търгуваше за над 3000 лева и месечната пенсия стана 3 долара, заплатата – 10-на…?! Фалираха 15 банки и хората загубиха спестяванията си! Това ли искаме отново? Пак работещите, пенсионерите и бедните българи да поемат основният товар за безумията на шепа самозабравили се, алчни новобогаташи!?
Coect-if.blogspot.com


сряда, 7 февруари 2018 г.

Европейската комисия одобри първата изцяло българска програма „Алеко“

Европейската комисия одобри първата изцяло българска програма. Тя се нарича
„Алеко“ (A.L.E.C.O.) и е предложена от евродепутата Андрей Новаков. Програмата  има за цел да осигури пътуване за обмяна на опит на млади предприемачи от Европейския съюз, включително български. Първоначално програма A.L.E.C.O ще  бъде финансирана с до 1 милион евро и ще обхване до 200 човека, които трябва да имат бизнес, който да е учреден не повече от 3 години преди срока за кандидатстване, да имат разписан бизнес план или да са участвали в програма за млади предприемачи. Предвидено е програмата да покрива до 1000 евро за път за дадения участник и до 70% от предварително определени разходи за държавата в зависимост от стандарта на живот. Очаква се до двеста човека от цяла Европа и България да пътуват до страни като САЩ, Китай, Сингапур, да вземат най-доброто от големите и успешни компании там, да се върнат вкъщи и да го приложат. Ще се използва структурата на програмата „Еразъм за млади предприемачи“, тя вече оперира в Европа, но нейният обхват е само в рамките на ЕС и още 5 държави. Тя има посреднически организации във всяка държава, които приемат кандидати за стаж или за “чиракуване”. Именно тези структури  ще се използват като контактни точки и по A.L.E.C.O. Това има една единствена цел и тя е да не се налага да се чака за учредяване на нови структури, за наемане на нови хора и за правене на допълнителни разходи.
Correct-if.blogspot.com

понеделник, 5 февруари 2018 г.

Рекламата трябва да казва истината!

 По принцип рекламата хиперболизира, преувеличава истината, но не трябва да я превръща в лъжа! Лъжата рано или късно лъсва...! В сегашното състояние на хората, явно без лъжа не може...!? Ала, който лъже, себе си лъже!
corect-if.blogspot.com