Powered By Blogger

вторник, 25 юли 2017 г.

Митовете продават повече, отколкото алкохолът и секса


 
Докато ние спорим за лъчите на слънцето в емблемата и правим конкурс след конкурс за Лого, само и само да бъдат "усвоени" милиони, или пък правим брошури на хартия в 21 век, когато всичко вече е в Интернет, в същото време нашите основни конкуренти "продават" митове - на едно място "бил" робът на Александър Македонски, на друго - Ноевият ковчег...... А ние притежаваме ценни археологически и културни паметници и божествени природни красоти, а не успяваме нито да ги рекламираме ефективно, нито да ги продадем като туристически продукт!? Кой ни е виновен? Искахме Министерство на туризма - ето ни го..., ала министерството работа не върши, по-важен е професионализмът на работещите в него! Резултатите са посредствени!? "Фокусът" им е върху маловажните неща...?! Посредственост във всичко и навсякъде...!? Някой ще каже: - Големите очаквания водят до големи разочарования! А дали е така? Кой ще ми каже...?
Stoyantzenev.simplesite.com
 

понеделник, 24 юли 2017 г.

Изоставената България


 Урбекс или какво представлява индустриалният туризъм 0

Какво е урбекс?

Понятието урбекс идва от съкратения вариант на английския израз urban exploration, най-общо обясняващ интереса към индустриалните съоръжения и постройки, непредназначени за обикновения посетител, като в тази категория попадат и вече необитаемите изоставени сгради. Целта на урбекса е да задоволи изследователския интерес, както и да достави психично или естетично удоволствие на практикуващите го, чрез докосване до необичайни места и обекти. Начинът, по който териториалното обкръжение оказва въздействие върху емоциите и поведението на индивида е наречен "психогеография", през 1953 г. от френския философ и поет от руски произход Иван Щеглов. Този термин до голяма степен дава яснота по отношение мотивацията на практикуващите урбекс, които често са наричани сталкери - название, вдъхновено от книгата на братя Стругацки "Пикник край пътя".

Възникване

Проникването в нерегламентирани или изоставени сгради се практикува от векове, но формирането му като комплексно хоби, обединяващо широк кръг от хора с общ интерес към неконвенционалните "туристически" обекти, може да бъде отнесено едва до последните десетина години.

Видове:

По същество индустриалният туризъм обединява разнородни дейности, свързани с места, около които се предполага, че не би трябвало да има случайни хора. Урбексът се дели на различни видове според предназначението на обектите на интерес или практикуваните занимания. Най-общо урбексът се дели на: Сталкинг или проникване в изоставени сгради; Инфилтрация или проникване в охраняеми промишлени зони; Проникване в подземни съоръжения като тунели за метро, изоставени бункери и др.; Руфинг или проникване с различна цел върху покривите на сградите; Комерсиален урбекс или организирани, платени посещения на заводи, предприятия и т.н. (туризъм, ползващ се със широка популярност в страните от Западна Европа и САЩ)

Философия, правила и мерки за безопасност:

Като почитатели на историята и архитектурата, „сталкерите” осъзнават колко важно за тяхното хоби е опазването на посещаваните обекти, затова и девизът на урбекс културата е "Не взимай нищо освен снимки, не оставяй нищо освен отпечатъци от стъпки, не убивай нищо освен време". Някои от основните правила, които любителите на този тип приключения спазват при посещение на изоставен обект, са следните: 1/ Не влизай с взлом. Ако не намериш начин да се вмъкнеш на дадено място без да разбиваш врати, значи не го правиш. Другото е влизане с взлом; 2/Не кради нищо. Много от нещата, които се намират в изоставените сгради, стоят там с години и разказват за живота на даденото място. Ако ги прибереш за себе си, освен че унищожаваш късче история, се превръщаш в обикновен крадец; 3/Не руши. Макар много от сградите да носят следи от вандализъм, твоята цел е да се насладиш на разходката из тях, направи го така, че и на тези след теб да им е приятно и да има какво да разгледат; 4/ Постарай се да не те хванат. Често проникването на територията на някоя сграда е незаконно. Ако тя е индустриална, крие опасност за живота или е частен обект, снабден с охрана. В случай че те хванат на място, твърде вероятно е да попаднеш в ареста с повдигнато обвинение; 5/ Не споделяй точните координати с непознати. С оглед избягването на посещения от хора с нечисти намерения, се постарай да опознаеш човека, с когото смяташ да споделиш информация за даден обект.

Както споменахме, при подобен вид разходки съществува риск да бъдете заловени от пазачи или представители на закона, освен това обаче изоставените сгради крият и други опасности в себе си. Те често са обитавани от бездомни кучета и скитници, а редовно са превърнати и в средище за представителите на различни обществено неприемливи субкултури, затова е добре да сте подготвени за всякакви непредвидени срещи с други живи същества.

С оглед на това, че изоставените сгради са оставени на произвола на съдбата, голяма част от тях са в окаяно състояние и са налице предпоставки за различни травматологични инциденти, свързани с прогнилите подове, рушащите се стени и други неустойчиви елементи. Това от своя страна изисква посетителите да разполагат с подходяща екипировка. Ето част от най-важните вещи: Челник или фенерче; Здрави туристически обувки; Удобни панталони от здрава материя; Ръкавици; Швейцарско ножче; Каска (при наличието на такава).

Индустриалният туризъм по света

Урбексът като алтернативна форма на забавление е широко разпространен в страните от Западна Европа, САЩ и Русия, където съществуват различни форуми за споделяне на всякаква информация, свързана с хобито, както и съвети за начинаещите. Едни от най-популярните обекти за индустриален туризъм в световен план са печално известният след експлозията в АЕЦ "Чернобил" украински град Припят, огромният изоставен замък Шато Миранда в Белгия и застиналият в епохата на златната треска град-призрак Боди в САЩ.

Индустриалният туризъм в България

У нас урбексът все още не е много популярно занимания, но през последните години се наблюдава засилването на интереса към този вид хоби. Много български фотографи проявяват интерес към изоставените сгради и съумяват да покажат тяхната красота. Различни групи в социалните мрежи като "Изоставено в България" и Facebook се превръщат в платформи за сподляне на информация относно набиращото все по-голяма популярност занимание. 

Що се отнася до обектите, България е богата на интересни сгради от различни периоди, много от които са с историческо значение като ЖП заводът срещу Централна гара, където през 1948 г. е построен първият български локомотив, други като Захарна фабрика в София са паметници на културата. С гордост трябва да отбележим, че нашата страна също разполага с изоставен обект от световна величина - дом-паметникът на БКП на връх Бузлуджа. Този монумент от времето на соц-а е по-популярен сред чужденците, отколкото сред българите. Фенове на алтернативния туризъм, фотографи, любители на соц-артефактите или просто търсачи на силни усещания от различни страни и континенти с удоволствие се навират в мрачния лабиринт от коридори, за да достигнат до култовата кръгла зала с чука и сърпа, а фотографии от вътрешността на "летящата чиния" редовно се появяват на различни места в мрежата.

По същество урбексът е интересна форма на туризъм, съчетаваща в себе си елементи от различни сфери, която освен силните усещания и досег с миналото, предлага и възможност за пътешествениците, отегчени от стандартните туристически дестинации, да разширят хоризонта си с нови (но достатъчно стари) цели. Дали подобно прекарване на свободното време ще придобие достатъчна популярност у нас, ще покаже само времето, което впрочем е основен обект на проучване от сталкерите...
 

петък, 21 юли 2017 г.

Mаркетинг, свързан с кауза

Да правиш пари, докато правиш добро, това е маркетинг, свързан с кауза - да използваш пари, техники и стратегии от маркетинга, за да подпомогнеш благотворителни каузи, като в същото време развиваш бизнеса. Познати са различни форми на подкрепа - отделяне на част от цената на продукта, споделяне на ценности и убеждения, дългосрочни партньорства и др. За първи път фразата маркетинг, свързан с кауза се използва от Аmerican Express, 1983г., (набиране на средства за възстановяване Статуята на свободата).

неделя, 16 юли 2017 г.

Класовете за прослужено време

Да бъдат Премахнати Класовете за прослужено време, но само на работещите Пенсионери! Ако ги накарат да си плащат Здравните и Пенсионните осигуровки, то така няма да виждат смисъл да работят и ще освободят стотици хиляди работни места за по-младите - Безработни! Има и друг вариант - да избират между пенсия и заплата! Докато пенсионерите работят да получават само заплата, Без пенсия! Така ще бъде намален огромният дефицит в Пенсионния фонд! Справедливо е! Демократично е!

петък, 14 юли 2017 г.

Трудът в туризма

Основни познания за човешката личност
Обобщената оценка показва, че все по-настоятелно се поставя изискването за индивидуален подход към клиента и за максимално съобразяване с неговите национални особености. Ето защо от голямо значение е обслужващият персонал да има основни познания за човешката личност. Те представляват една от най-важните точки в професионалните изисквания в сферата на туризма. Туристически работник, който е запознат с тях, още от пръв поглед, може да установи какви по характер и с какви изисквания туристи стоят пред него. След тази преценка, той може да избира конкретен индивидуален подход за обслужване.
Няма правни норми, могат да бъдат дадени само общи съвети, как е най-рационално да се реагира на постъпките на туристите. Но за да можем да приложим успешно тези съвети е необходима дългогодишна практика. Трябва да се прави разлика между жената и мъжа турист.
Жените, като се изхожда от тяхната физика, са по-фини, по-чувствителни. Ето защо, те заслужават специално внимание и известно предпочитание. В повечето случаи техните преценки са субективни. Това налага да се обърне специално внимание на поведението към тях. Те с удоволствие правят отчет на всеки придобит опит и за всяко събитие, свързано с тях. Доказано е също, че жените се поддават по-лесно на внушение, отколкото мъжете. Това е една добра възможност за активна рекламна дейност сред тях.
Възрастният турист е създал свой ритъм на живот, традиции, навици в продължение на десетилетия. Те са твърди и евентуално отклонение от тях би нарушило спокойствието му. Трябва да се стремим той почти да не усеща промените в ритъма, с който е свикнал.
Младите туристи са по-лесно приспособяващи се към смяната на средата и начина на живот. В някои случаи те харчат повече. Заслужава си те да бъдат насърчавани да изпробват нещо ново (ястия, стоки, услуги и т.н.). В същото време, при едно явно предизвикателно поведение от тяхна страна, работещите в хотелите, ресторантите и заведенията за развлечение нямат за задача да ги пре/възпитават и подвеждат под отговорност.
Децата могат да бъдат невъздържани и объркани от новата обстановка. Тяхното чувство за критика е силно развито и те му дават гласност поради липса на ограничения, което е характерно за възрастта им. Но по този начин те влияят и на възрастните при оформянето на мнението им. Най-правилно е те да бъдат приобщавани към възрастните, защото само така ще се приспособят към техния начин на поведение.
Един от най-характерните типове туристи на нашето съвремие е типа “нервни туристи”. Те постоянно бързат и очакват да бъдат обслужени без ред. Дори и най-малкото възпрепятстване ги прави нетърпеливи, готови да се карат и нагрубяват. В никакъв случай не трябва да им се отвръща със същото. Вежливото и спокойно държание им действа успокояващо.
Туристи, парадиращи със самочувствието си и надменните трябва да бъдат обслужвани спокойно. Ако забележат, че няма с кого да спорят, те биха се отказали от този начин на поведение.
Най-лошият тип туристи са пияните. Въпреки, че много трудно може да се определи степента на напиване, още в самото начало към тях трябва да се подходи по определен начин. Те трябва да бъдат убедени, че е най-добре да се приберат в стаята си, преди да са причинили по-сериозни неприятности и скандали. Влезли в хотела пияни туристи трябва да бъдат изведени незабавно.
Освен по-горе изброените типове, бихме могли да посочим още много други. Спокойното поведение, уравновесеността, тихият говор, винаги влияят положително, какъвто и тип да са туристите.
Успехът зависи от личността и как ръководителите успяват да я мотивират. Например в постоянните си контакти с много ръководители на туристически фирми, аз неведнъж съм им предлагал да назначават на едно работно място поне двама души (на половин работен ден или на цял – през ден). Така, не само ще се намали броя на безработните, но и ще се създаде конкуренция на всяко работно място.
В бъдеще, научната организация на труда в туризма ще зависи от динамиката, поведението и капризите на туристическите пазари. Ще оцелеят само тези, които ще съумеят за броени мигове да се пригодят към изискванията на своите потребители.
Stoyantzenev.simplesite.com

четвъртък, 13 юли 2017 г.

"ГУЧИ" капитализъм...


Не е срамно да си затънал в дългове, но е срамно да не притежаваш чанта "ГУЧИ", (откъдето идва и терминът)...!? "ГУЧИ" капитализмът вече не е на мода, сега модерен е КООП-капитализъм - сътрудничество между държавата, бизнеса и индивида! В света над един милиард души са обединени в кооперативи! Това е неизбежното бъдеще! Ние какво чакаме?!
Facebook.com/Stotzen Merketing

сряда, 12 юли 2017 г.

Талантът - да можеш да продаваш

Поведението на купувача се промени основно през последните години и тази тенденция ще се запази. Решенията за покупка се нуждаят от повече време и повече информация! Причините за това са ограничените ресурси за покупка, особено в периоди на стопанска рецесия, които спъват инвестиционната дейност; стоките стават все по-усложнени поради многобройните, (не винаги необходими) екстри на продукта; за клиента става все по-трудно да направи своя информ...иран избор; предимствата на сътрудничеството със специалните доставчици не се ценят вече, защото техните профили практически не съвпадат с Търсенето при огромното Предлагане; дигиталната онлайн търговия промени изцяло търговският процес; купувачите стават все по-претенциозни, по-самоуверени и непрекъснато повишават изискванията си, (покупателна мощ). Промененото поведение на клиентите доведе до коренно изменение на задачите и изискванията към продажбите и свързаните с тях хора! Традиционните представи за модела на пласмента са вече отживели, ето защо са ни нужни висококвалифицирани "Sales Leaders". Какви трябва да бъдат изискванията към един Търговец, (Ръководител Продажби): Морални качества - личност с характер и излъчване, позитивно мислене, самоувереност, сърдечност, свежо чувство за хумор, удовлетвореност от собствената работа, постоянство, издръжливост, амбициозност, уравновесеност. Социални качества - харизматична външност, маниери, внимание и уважение към чуждото мнение, способност да изслушва, такт и обноски, да се владее, обуздана склонност към харчене, справедливост, коректност, делови интереси, интерес към човешки контакти, надеждност, способност за работа в екип, способност за съпреживяване на чужди настроения, добра комуникативност, лидерски качества. Качества, необходими за вземане на решения - управленски способности и готовност за вземане на правилни решения, способност за управление на търговските процеси, управление на проекти и качества за вземане на съответните решения. Делови качества - познаване на динамичното Търсене и осигуряване на адекватно Предлагане, познаване на стратегическите ключови компоненти на фирмата, познаване и прилагане на най-добрите търговски практики. С две думи казано: Имаме нужда от Човек с идеи, енергия и капацитет да ги осъществява. Работата е стресова..., но може и да не е толкова, ако Продавачът има правилен подход! 50% Талант + 50% Пробивност = Успех, или Талант + Интуиция + Инициативност = Успех! Проблемът с Парите е НЕ, че харчим много, а че получаваме малко!?
Stoyantzenev.simplesite.com

понеделник, 10 юли 2017 г.

Aдминистратор в хотел (рецепционист)

 Администраторът е една от основните и най-масови професии в хотелиерството – над 30% от заетите в сферата на туризма. От организацията на труда на работното място „администратор” до голяма степен зависи равнището на културата на обслужване и удовлетвореността на туристите, повтаряемостта на посещенията и икономическите резултати. Това налага високи квалификационни, езикови и професионални изисквания, голяма отговорност, работа и през нощта, всичко това за една символична заплата, което обуславя и голямото текучество, (туризмът се „бори” със селското стопанство за последното място по заплащане...)!? А ето и профила на Администратора: Кфалификационни изисквания: завършено поне средно образование с профил Туризъм; свободно владенеене на английски език (писмено и говоримо) + още един западен език (за предпочитане немски) + руски (основно за вакнционните хотели) + високо ниво на компютърна грамотност, (работа с резервационна система, с „Клок” и др.); работа с касов апарат и различни видове валути. Длъжностни изисквания: да се явява на работното си място съгласно установения сменен график, (в случай, че е възпрепятстван, незабавно да информира Управителя на хотела за отсъствието си); да бъде съзнателен и с дейността си да съдейства за реализиране на по-големи приходи и постигане на удовлетвореност у клиента; да познава детайлно хотела, в който работи, (харакетерни особености, работно време на различните заведения и търговски обекти); да има познания за историята на населеното място и хотела, забележителности и събития в областта на туризма; да води редовна, пълна и точна регистрация на туристите; да познава разположението на стаите в хотела, изложението им, цените, удобствата, да знае по всяко време на своето дужурство каква е заетостта на хотела; да следи за изпълнението на постъпилите резервации от индивидуални туристи, обиколни групи по линия на международния и вътрешен туризъм; да дава всички видове информация и да обменя валута, ако е натоварен и с функцията на „информатор-обменител”, (основно във ваканционните хотели); ежедневно, сутрин до 9:00 часа, да изготвя и предава в съответните отдели Данните за оборота и Бюлетина за заетостта на легловата база; да предлага и реализира типичните за рецепцията Допълнителни услуги – даване на информация, събуждане в определен от клиента час, съхранение на ценности и др., в зависимост от организацията на обслужването в хотела; своевременно да реагира на рекламации от страна на гостите и да докладва на прекия си ръководител за взетите мерки; да следи за работата на техническите съоръжения и да регистрира възникналите повреди, като информира техническите служби; да бъде винаги с униформено облекло и отличителни знаци – „бадж” с име, фамилия и езици, които говори; да спазва етичните норми при водене на телефонни разговори – след вдигане на слушалката е длъжен да съобщи името на хотела, на работното място, след което да поздрави според часа, (добро утро, добър ден, добър вечер); да работи професионално с предоставените средства на труда, (машини и съоръжения), както и да ги съхранява; да ръководи работата на портиерите и пиколите; да спазва строго всички правилници, регулиращи дейността на Рецепцията, правилата за сигурност и противопожарна охрана. Социално-психологически изисквания: администраторът е един от първите служители, които посрещат гостите в хотела и създава първите впечатления у тях. От неговото поведение, добро представяне и начин на разговаряне до голяма степен зависи и се формира мнението на туристите. Ето защо от администратора се изисква: да има винаги безупречна външност, изгладено, чисто работно облекло, прическа, чисти обувки, чистота на зъбите и ноктите, умерена употреба на козметични средства и бижута; да има добра комуникативност, висока обща култура, умение да общува; да умее да предотвратява и преодолява възможностите за конфликтни ситуации; да бъде концентриран в работата и бързо да превключва вниманието си; да бъде честен, добре организиран, търпелив и самокритичен, (да познава добре различните типове по характер клиенти); да има трайни интереси и насоченост за упражняване на професията; да има непрекъснат стремеж за повишаване на квалификацията, ( и в условията на непрекъснат трудов процес, т. нар.”Тренинг профили”). Медцинските противопоказания за заемане на длъжността „администратор” са: вродени дефекти или хронични заболявания на опорно-двигателния апарат и речево-двигателния апарат; хронични кожни заболявания, смущения в периферното кръвообръщение; хронични инфекциозни заболявания и бацилоносителство; професионални заболявания – плоско стъпало, отоци на долните крайници, неврози. И каво ли още не... за да бъдеш Администратор/рецепционист и то за една символична заплата?! Кой ще бъде?
Повече на: Stoyantzenev.simplesite.com и Facebook.com/Stotzen Merketing

петък, 7 юли 2017 г.

ПредБрачен договор

След горещото лято започва сезонът на сватбите... В щастливия миг младите не мислят за брачни договори, но е добре да знаят правата си предварително! Редът за сключване на брак и произтичащите от него правни последствия варират значително в различните епохи и държави. Сред основните юридически последствия на брака са солидарната отговорност на съпрузите за задължения и установяването на нови имуществени отношения. До 1945 г. в България е действал режимът на разделност относно имуществото на съпрузите, който е давал привилегии на мъжа. Той е имал право да ползва освен собственото си имущество, и зестрата на съпругата си. В периода 1945-1968 г. се правят промени, които водят до възможността всеки да притежава придобитото на свое име, но и да има право да иска част от имуществото, придобито от другия съпруг в резултат на семеен принос. От 1968 г. се преминава към нов модел, наречен Режим на общност – всички придобити вещни права от съпрузите след брака са общи, а през 1985 г. се разширява обхватът на съпружеска имуществена общност, като към вещните права се прибавят и паричните влогове. С влизането в сила на новия Семеен кодекс от 01.09.2009 г. се запазва основният режим на общност (влоговете са изключени от общността), но се въвеждат и нови алтернативи, които да определят имуществените отношения между съпрузите: - Законов режим на общност (съпружеска имуществена общност – СИО), това е режимът действал до 2009 г.; - Законов режим на разделност; - Договорен режим. СИО се прилага, когато съпрузите не изявят изрично волята си по кой от режимите желаят да се третира имуществото им. За другите два режима се налага изготвянето на специален документ. Договорният режим е нов институт за българското семейно право - по известен като Брачен договор, този режим на уреждане на съпружеските отношения представлява един сложен, двустранен, безвъзмезден, формален договор с трайно действие, който може да уговаря взаимни права и задължения с имуществен характер между бъдещи или настоящи съпрузи, както по време на брака, така и след прекратяването му. Какво представлява Брачният договор? Брачният договор е споразумение в писмена форма, което се сключва между съпрузите, който определя и изяснява имуществените отношения между тях, издръжката, подялбата на собствеността. Кога се изработва Брачният договор? За тези, които сключват брак за първи път след 01.09.2009 г., брачният договор може да бъде изработен преди брака, но действието му е под отлагателно условие, че бракът ще бъде сключен. Брачен договор може да бъде сключен преди/и по време на брака. Кога се препоръчва сключването на Брачен договор? В повечето случаи бъдещите съпрузи решават да сключат брачен договор, когато единият от тях разполага със значително по-голямо имущество от другия или има значителен доход. Какво може да урежда Брачния договор? Например: - Кой ще се разпорежда с движимото и недвижимо имущество, придобито преди и по време на брака в случай на развод или смърт на единия или двата партньори; - Начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище; - Участието на страните в разходите и задълженията; - Издръжката на съпрузите по време на брака, както и при развод; - Издръжка на децата от брака; - Какво ще се случи, ако единият или двамата от партньорите имат собствен бизнес преди брака или започнат такъв след сключването му; - Как ще се разпределят гореспоменатите при изневяра на единия от партньорите. В съдържанието на брачния договор не може да се включват клаузи: - С които се ограничава правоспособността или дееспособността на съпрузите; - Лишаващи съпрузите от възможността да търсят правата си по съдебен път; - Ограничаващи правото на нуждаещия се, нетрудоспособен бивш съпруг да получава издръжка; - С които се поставя единият от съпрузите в крайно неблагоприятно положение или противоречат на основните начала на Семейния кодекс. Какви отношения засяга Брачният договор? Брачният договор засяга само материалните взаимоотношения между съпрузите. Уговорките са свързани предимно с права върху имуществото, което се придобива по време на брака, правата върху притежаваното от мъжа и жената преди брака, начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище, участието на съпрузите в разходите и задълженията, издръжката на членовете на семейството по време на брака, както и при развод, имуществените последици при развод и издръжката на децата. Предбрачният договор може да има смисъл и ако единият от съпрузите: - Притежава значително повече имущество от партньора си; - Печели много повече от партньора си; - Има собствен бизнес или притежава дял от дружество; . Не е в добри отношения с роднини на половинката си, които биха могли да получат в наследство дял от общо придобитото имущество и по този начин биха се превърнали в нежелани собственици или бизнес партньори. Брачният договор може да ограничи този ефект. Също така, ако: - Другият партньор има голям кредит или други финансови задължения; - Другият партньор води съдебен спор като ищец или ответник. Съществува възможност имуществото му да бъде предмет на запор и възбрана, както и на принудително изпълнение, в случай че изгуби делото. В тази хипотеза Брачният договор може да осигури неприкосновеност на имуществото на другия съпруг; - Съпругата планира да напусне работа и да отглежда деца, което неминуемо ще се отрази негативно на нейното състояние. Как се сключва Брачен договор? Брачният договoр се сключва между съпрузите лично. Това не може да стане чрез пълномощник. Брачният договор, с който се прехвърля правото на собственост или се учредява или прехвърля друго вещно право върху недвижим имот, има прехвърлително действие и се вписва в Имотния регистър към Агенцията по вписванията. Брачният договор става валиден едва когато двете страни удостоверят с подписа си пред Нотариус, че са съгласни с написаното в него. Оригинал остава при нотариуса и при съпрузите. В брачния регистър към Агенцията по вписванията се вписва само наличието на такъв документ. Може ли Брачният договор да се измени или прекрати след брака? Брачният договор може да бъде както изменян, така и прекратяван след сключване на брака, но винаги и единствено със съгласието и на двамата съпрузи. Брачният договор може ли да бъде пазен в тайна? Вписването на Брачния договор в Агенцията по вписванията го прави публичен, но в частта си, отнасяща се до издръжката, брачният договор може да бъде запазен в тайна. Колко време отнема създаването на Брачен договор? Подготовката на договора изисква задълбочено познаване на правните норми и на имущественото състояние на съпрузите. Добре е да бъде изготвен от юрист. Брачният договор има силата на закон за страните, които са го сключили, и от тази гледна точка всяка дума в него трябва да има ясно и недвусмислено значение. Подготовката на договора от юридическа страна изисква толкова повече време, колкото повече имущество притежават съпрузите. Какво не може да определи Брачният договор? Брачният договор не е начинът да се контролират най-важните неща в брака – добрите отношения, обичта и уважението. Според социологическите проучвания след 1990 г. все повече двойки избират съжителството на семейни начала пред сключването на брак поради различни причини, но бракът не е отживелица и той се е доказал като една от най-старите институции в света. Вече са налице много възможности, с които да се уредят взаимоотношенията при сключване на брак, които биха донесли по-голямо спокойствие за съпрузите, и те трябва да се възползват от това. Българите все още сме скептично настроени и подхождаме предпазливо към този нов за нас институт – предБрачния договор, ала времето що го наложи!

сряда, 5 юли 2017 г.

Камериер/ка-та най--дефицитният кадър

Камериерките станаха по-дефицитни и от компютърните специалисти, защото са почти 50% от работещите в сферата на туризма! Това налага да бъдат внасяни камериерки от чужбина, (особено за морските комплекси) от страни с по-нисък стандарт на живот от нашия - Украйна, Молдова, Беларус, Македония а и така ще бъде избегната езиковата бариера, (6 хиляди ще бъдат през това лято)! Нашите работодатели ги назначават директно през Интернет само и само да имат евтини работници, (за по 250 евро/месец)!? ... тяхната подготовка за търговска експлоатация в съответствие с изискванията за високо качество и култура на обслужване на туристите. От камериерката се изисква: да се грижи за почистване и поддържане на хотелските стаи и санитарните възли и да сменя редовно спалното бельо, съгласно установените срокове; да спазва технологичния ред, редовно да избърсва праха от мебелите и куфарите на гостите, да проветрява стаите; да проверява състоянието на стаите при заминаване на клиента и при нередности да информира рецепцията; в случай на нарушения на правилника за вътрешния ред да уведомява управителя; да получава от домакина необходимото количество спално бельо, консумативни материали и др.; да бъде дисциплинирана, вежлива с клиентите и колегите, спретната винаги с униформено облекло. Социални и психологически изисквания: да бъде съзнателна, честна, чистоплътна, вежлива, самодисциплинирана и да обича професията си; да бъде сръчна, пъргава и сигурна в движенията си при извършване на хигиенизирането. Медицински изисквания: противопоказания за упражняване на професията: вродени дефекти и хронични заболявания на опорно-двигателния апарат, смущения в периферното кръво-обръщение, инфекциозни и психо-соматични заболявания и бацилоносителство. Повече на: Stoyantzenev.siplesite.com
Ето и профила на тази професия: Камериерката осъществява трудови процеси, свързани с хигиенизирането на хотелите и

понеделник, 3 юли 2017 г.

20 години Валутен борд... Колко още...?

 Още поне 5-10 години, а може и повече - зависи от Реформите, които ще трябва да направим, за да можем да сменим Лев-а с Евро-то! В началото на 1997г., българската икономика се оказа криминализирана и в нея доминираха силовите групировки, които „приватизираха” доходите и „национализираха” разходите, т.е. те „реализираха собственост” посредством феномена „приватизация на доходите”. Освен това със сложни „финансови еквилибристики” успяха да ограбят и спестяванията на голяма част от българите. За съжаление тази тенденция продължава и до днес, трупайки държавен дълг и загробвайки и бъдещите поколения! Правенето на пари от пари се превърна в основна норма на бизнеса, беше забравена азбучната истина, че общоприета норма за успешно развитие на икономиката се явява нормата за правене на пари посредством производството на стоки и услуги! Всичко това налага необходимостта от нова държавна политика, защото държавата може да осигурява социални програми, които частният сектор не може или не иска да обезпечи. В същото време неотложно е намаляването на държавните разходи и данъците, поощряване на частната инициатива и частните капиталовложения – двигател на свободната пазарна икономика. Сега, критичният аспект се състои в това, че относителният дял на традиционните пазари става все по-малък и ако не планираме притокът на по-голяма част от приходите да бъде от електронните пазари, ще трябва да се конкурираме на пазар, много по-малък от сегашния! Дигиталните пазари се очертават като основното поле, на което вече се води битка за пазарни дялове и пазарно влияние! И докато традиционните пазари зависят от познатите ни парични потоци, цифровите пазари вече зависят от „виртуалните” („Биткоинс”) и „непредсказуеми” парични потоци, съставени от изобилието на нови цифрови стойности, създавани и пресъздавани между купувачи и продавачи. В тези условия само най-гъвкавите могат да оцелеят и то не само в България – вече не големите риби изяждат малките, а бързите – бавните!
Stoyantzenev.simplesite.com