петък, 16 октомври 2020 г.
четвъртък, 15 октомври 2020 г.
П(Л)АНДЕМИЯ COVID-19 Вихрят се различни конспиративни теории, заради безпрецедентното затваряне на света заради пандемията от Коронавирусът COVID-19 … Сега случаите на заразените са в пъти повече, отколкото в началото, когато всичко беше блокирано и заради това буди основателни съмнения!? Президентът на САЩ Тръмп в предизборната си кампания обещава да се пребори с „китайският вирус”…, а дали това не е ответният удар на китайците за поведената от Тръмп търговска война…?! Кой ще ми каже? Кой ще ни каже…? И още много други фактори – светът беше изправен пред безпрецедентна криза, заради огромната задлъжнялост – светът отдавна живее на кредит и „балонът се пука” през 10-на години, заради непрекъснатото печатене на пари и наливането им в икономиката като т.нар. „количествени улеснения”…, и разбира се заради огромната алчност на шепа „изчадия на дявола”…!? Според прогнози на Световната банка, кризата, която нанесе Коронавирусът ще свие икономиката с 5,2% за тази година. Голям спад се наблюдава в отраслите като търговия, туризъм, транспорт и финанси, защото вътрешното търсене и предлагане се свиват главоломно. Ударът от пандемията засегна най-много страните, които разчитат на туризъм, износ и внос на стоки и външно финансиране. През 2020 година у нас безработицата се е увеличила с 10% - няколко седмици след обявяването на пандемията COVID19 в България буквално пред Бюрото на труда се струпваха тълпи от хора, чакащи на опашки. Очаква се близо 330 000 души да бъдат без работа до края на годината. Да не говорим за т.нар. „скрита безработица” от огромна армия от хора, които не виждат никакъв смисъл да се регистрират…, а вече се връщат от чужбина и „гурбедчиите”… Както казва народната ни мъдрост: „Нищо не трябва да плаши душите наши” https://corect-if.blogspot.com/
вторник, 13 октомври 2020 г.
Дигитален/хартиен вот?!
Пак в "12 без 15" управляващите промениха изборните правила, само и само пак да останат на власт...!? С безумни решения и смехотворни обяснения, че почти 40% от гласоподавателите не можели да използват електронна техника..., пак ни върнаха в миналия век...!? Докога полуграмотни и неграмотни продажни гласове ще ни решават съдбата?! А в същото време двама млади българи създадоха съвременен софтуер за дигитални избори "Вото", базиран на Блокчейн технологията, която гарантира съхранението и защитата на информацията, като една и съща информация се съхранява в мрежата от различни сървъри, а най-важното е, че тази информация е криптирана и не може да бъде четена и манипулирана! За да се постигне целта се използва операционна система с т.нар. "отворен код", каквато е "Linux".Този отворен код може да се види от всеки, и в който могат да се открият слабите места, за да бъдат коригирани и да бъдат предотвратени злонамерените хакерски атаки!
https://corect-if.blogspot.com/
вторник, 6 октомври 2020 г.
Застраховането
Застраховането е вид сделка, при която физическото или юридическото лице, след заплащане на определена вноска, получава правото да изисква плащания при настъпване на събития, които накърняват живота, трудоспособността или имуществото му. Източник за възникване на правоотношения между застрахователния институт и застрахованото лице е договорът за застраховане. Застраховките могат да бъдат различни видове: основните се свеждат до вещно и лично застраховане; отделно от тях е застраховането на интересите. Поради това, че щетата може да засегне както актива, така и пасива на имуществото на застрахования, може да се говори и за застраховане на активи и пасиви. Особено важно е в договора за застраховка да бъде точно описан застрахованият обект, който следва да получи застрахователна защита. Настъпването на застрахователното събитие при даден застрахован обект представлява застрахователен случай. Застрахователната вноска се нарича още застрахователна премия. Застрахователят поема задължението да изплати застрахователна сума, когато възникне застрахователно събитие. Срещу това застрахованият поема задължението да плаща застрахователните вноски или премия. Съществуват задължителни и доброволни застраховки. На задължителни застраховки подлежат обществените сгради, моторните превозни средства, туристическите пътувания и др., а застрахователният им период съвпада с календарната година. Доброволните застраховки могат да се сключват по всяко време и застрахователният им период не съвпада с края на годината, а с датата на сключването им. Климатичните промени все повече налагат застраховането на земеделските култури и животните и на дребните земеделски стопани. Особено важно е да се знае, че застрахователният договор е вид полица, която не е ценна книга, затова реално трябва да се прецени застрахователната стойност на обекта, сумата за която се застрахова и застрахователните условия, които да се посочат като клаузи в договора и на първо място застрахователното обезпечение. Както се казва в рекламите на застрахователите: „Когато сме добре, ние не мислим за риска!” За да се избегне риска, трябва да се застраховат не само имуществото, а и хората - техният живот и интереси. Това ще бъде гаранция срещу природни бедствия и различни посегателства. Застраховането е предвидливост, а предвидливият човек струва два пъти повече! В България все още много хора мислят, че застраховането е като „да скачаш без парашут”…!? Лошото ни „наследство” от мутренските времена” с „принудителното застраховане с бухалките”…, а повечето от мутрите са още живи, но вече са с „бели якички”…!? Затова и президентът Радев призовава „Мутрите вън!” По-скоро, не „вън”, а вътре – в затвора!
https://corect-if.blogspot.com/
четвъртък, 24 септември 2020 г.
Националното богатство
Националното богатство включва стойността на акциите, депозитите, застрахователните ценни книжа, основните фондове, жилищните сгради, земята и стоковите запаси. Земята, след като не е продукт на труда, следователно няма стойност. Това значи ли, че е безценна? Тази земя е наша, ние сме я направили плодородна, украсили с градове и села, набраздили с пътища, създали сме по нея всевъзможни чудеса. Може би затова нашата земя многократно е опожарявана и възстановявана. Легендата за България казва, че Бог бил оставил този отразяк между три морета и великата река Дунав за себе си, искал е да го направи рай, а после го дал на тази пъстра смесица от племена с вярата, че те могат да направят този рай! До сега все нещо ни пречеше, може би е дошло времето да се захванем със земята - това безценно богатство!
https://corect-if.blogspot.com/
петък, 18 септември 2020 г.
Как да направим онлайн обучението по привлекателно:
- 1. Поставете Обучението в центъра на вниманието. 2. Обърнете се към чисто човешките потребности. 3. Говорете като човек, а не като робот. 4. Използвайте действащо човешко лице, а не неудошовени предмети. 5. Използвайте реалистични и персонализирани картини. 6. Човешкото взаимоотношение е изключително важно. 7. Поддържайте съдържанието актуално, на разбираем и привлекателен език. Доказано е, че развитието на индустрията винаги изпреварва образованието, защото образованието дава общо познание, затова индустрията трябва да доразвие специализираното обучение! Успешна учебна година! Бъдете здрави! Подобрявайте образованието! Уважавайте колегите си! Оценявайте справедливо учениците!
петък, 11 септември 2020 г.
четвъртък, 12 март 2020 г.
Не мисли за лошото
Не мисли за лошото, за да не ти дойде до главата! Не прави това, което не искаш да ти направят! Човек никога не е готов да посрещне лошото! Не трябва да бъдем лоши с лошите и няма да ги превъзпитаваме! ! „Правиш ли добро – ще ти се върне, правиш ли зло – чакай го!” (Ванга).
https://corect-if.blogspot.com/
https://corect-if.blogspot.com/
вторник, 10 март 2020 г.
Данъкът
Данъкът е
задължително и безвъзмездно изземване от държавата в парична форма на част от
доходите и от имуществата на гражданите или предприятията по начин, предписан
от данъчните закони. От библейската мъдрост „…от кесаровото, кесарю”, та до ден
днешен…, данъкът е средство за реализиране на приход в бюджета, затова неговата
функция е винаги фискална, независимо от това, че данъците биват преки и
косвени, например данъкът върху общия доход е пряк и се събира непосредствено и
в зависимост от размера на общия доход на физическото или юридическото лице.
Данъкът върху добавената стойност и акцизите са косвени и се събират от крайния
потребител посредством производителите или търговците. Ще се спрем на най-внасяните
данъци: Данъкът върху добавената
стойност (ДДС) и акцизите – косвен данък, чрез който се формират над 50% от
приходите в държавата. Той е продукт на ценовата политика, основно на държавата
и затова някои не могат да си обяснят как един литър лимонада е далеч по-скъп
от литър мляко или 1 кг. жито – обяснението е в ДДС. С този данък се облагат
оборотите от продажбите на потребителски стоки и услуги от местно производство
и от внос. С акцизи се облагат част от тези стоки и услуги, предвидени в
тарифата на акцизите (петролни продукти, алкохол, цигари и др.). Не се плащат ДДС
и акцизи за стоки , предназначени за износ. За разлика от повечето развити
страни, където ДДС е диференцирано, у нас ДДС има единна ставка от 20% с „оправданието”,
че това улеснява събираемостта му…!? А „източването му…!? Данъкът върху общия
доход (ДОД) е пряк и с него се облагат резултатът и остатъкът от брутния доход
на фирмата след приспадане на направените присъщи разходи през периода. С този
данък по чл. 4 и 6 от ЗДОД се облагат доходите и на физическите лица от трудово възнаграждение,
независимо дали са наети или участват в разпределението на печалбата на
фирмата. По реда на чл.4 от ЗДОД към трудовото възнаграждение на лицата се
прибавят и всички допълнителни парични и натурални възнаграждения. Ставката и
на този данък е единна – 10%, затова още го наричат „плосък”, отново с „оправданието”,
че това улеснява събираемостта му…, но така се засили още повече социалното
неравенство между бедните и богатите – бедните станаха по-бедни, а богатите още
по-богати!? Затова се казва, че „само данъците и смъртта са гарантирани” у нас…!?
Докато за бизнесмените в развитите страни едно от личните им достойнства е
редовно и акуратно изплащане на данъчните задължения към държавата, то у нас данъците
не могат да се считат за морални задължения, тъй като те служат за раздуване на
„паразитната мрежа от покварена бюрокрация”…!? „Държавата е истински паразит, в
която мързеливите, наглите и кариеристите прогресират по-бързо, отколкото
хората, които честно се трудят”…!? За данъкоплатеца, с оглед вземане на
най-правилните решения, трябва да са му ясни в най-големи подробности „правилата
на играта” – да познава в детайли финансовата отчетност на данъкоплатеца, за да
може по-добре да се грижи за финансовите си интереси!
сorect-if.blogspot.com
четвъртък, 5 март 2020 г.
Английски за делово общуване
Английският е международен език за делово общуване. При все по-голямата глобализация на пазарите, доброто владеене на английски става все по-наложително! Писмената кореспонденция е важна част от деловото общуване. Когато пишете официално делово писмо (formal business letter ), правилното обръщение е Dear Sir или Dear Madam. Обичайната форма в множествено число е Dear Sirs/Mesdames . Ако пишете на някого, чието име ви е известно, можете да започнете писмото така: : Dear Mr.(Brown, Morgan). Трудности се появяват, когато се обръщате към жена, ако отговаряте на писмо от дама, която се е титулувала Mrs. (госпожа) спокойно можете да използвате обръщение като Mrs (Brown, Morgan). Големият проблем се появява, когато писмото е подписано само с малкото и фамилното й име – в никакъв случай не използвайте обръщението Miss (госпожица). В Съединените щати проблемът е решен с новото съкращение Ms , което се използва и за госпожа и за госпожица. Така спокойно можете да отговорите на писмо, подписано от Beryl Brown , с обръщение Ms Brown. Друга възможност е да използвате: Dear Beryl Brown. Титлите, званията и висшите военни чинове винаги се включват в обръщението, например: Dear Lord Mitchel, Dear Sir John (тук фамилното име е изпуснато), Dear Dr.Salisbury, Dear Professor Linklater, Dear Major Portbury . Следва кратко, точно, ясно изложение на съдържанието. А как да завършваме писмото? Yours sincerely или Yours faithfully ? Британците използват едно просто правило, за да определят дали да използват sincerely или faithfully , ако писмото започва с Dear Sir, Dear Madam или Dear Sirs/Mesdames, използвайте за финал Yours faithfully. Yours sincerely е запазено за писма, в които се обръщате към адресата по име: Dear Mr. Brown, Dear Mr. Smith , и т.н. Завършекът Yours truly се среща почти само в писма по електронна поща. Списъкът с пожелания до хора, към които се обръщате на малко име е почти неизчерпаем: Dear John…with best wishes, with kind regards, with regards, all the best... А ето и примерно делово писмо: Dear Sirs, Thank you for the letter of March 5th. We are pleased to present you complete information about our latest products, along with the additional material you have requested: price list, terms of delivery and insurance. We would be pleased to have a meeting with Mr. Tsenev in this regard to discuss future opportunities for cooperation between our two companies. Yours sincerely:(Signature) Уважаеми господа, Благодарим Ви за писмото от 5 март. Имаме удоволствието да Ви представим пълна информация за най-новите ни продукти, заедно с допълнителен материал, който поискахте: ценова листа, условия за доставка и застраховка. Бихме били удовлетворени, ако организираме среща с г-н Ценев в тази връзка, за да обсъдим бъдещите възможности за коопериране между двете ни фирми. С уважение: (подпис) Писане на делово писмо през електронна поща (имейл): имейлите се пишат в много по-фамилиарен стил, например във Великобритания и САЩ е обичайно да се обръщате към адресата на малко име. Налага се основният извод, че трябва да учим английски непрекъснато, дори да останем в България – вече повечето от обявите за работа са с изискване за отличен английски, писмено и говоримо! Успех!
https://corect-if.blogspot.com/
https://corect-if.blogspot.com/
сряда, 4 март 2020 г.
Бъдещето вече е тук…
Вече почти всеки има телефон, по-умен от самия него… Животът ти изтича
между пръстите, гледайки само в смартфона си! Ще бъдеш неприятно изненадан като
разбереш колко много време губиш на ден, за да поглеждаш над 100 пъти в телефона
си и губиш още толкова часове, взирайки
се в екрана му…!? Събуди се! Животът е един! Живей го смислено!
сряда, 26 февруари 2020 г.
Печалбата
Печалбата е
разликата между цената на стоката (услугата) и разходите по производството. Тя
е важна икономическа категория при стоковото стопанство, една от главните цели
и основен двигател на стопанската дейност. Печалбата не само е критерии за
оценка, но и източник на средства за развитието на фирмата – материална основа
за нейното съществуване, осигуряваща финансирането на възпроизводствения
процес. Увеличаването на печалбата зависи както от вътрешни фактори за фирмата,
така и от външни. Тя е в зависимост преди всичко от обема на производството или
стокооборота, от бързината на превръщането на стоката (услугата) в пари и
парите отново в стока. Най-важните от вътрешните фактори са: качеството на продукцията; натоварването на
машините; технологията; разходът на материали, труд и енергия – всичко, от
което зависи себестойността и е възможно тя да се снижи. От външните фактори
най-важни са: цените; лихвеният процент на заемите, които се ползват; и не на
последно място данъците, митата, таксите и др., които се плащат на държавата,
общините и други инстанции. Печалбата не е само резултат, тя е преимущество, тя
е интерес, а над всички интереси на човека в съвременното общество са
икономическите – полза, изгода, облага, доход. От този доход зависи дали ще я
има фирмата и нейният собственик. Печалбата е и отношение между хората в
процеса на производството, разпределението и потреблението на материални блага.
О това в кого влиза голямата част от дохода, зависи и мястото на отделните
членове в обществото. Затова те оценяват по печалбата, която носиш! А Данъкът
върху печалбата в България е 10%, един от най-ниските…
понеделник, 24 февруари 2020 г.
У нас пристигнаха първите „туристи”...
У нас пристигнаха
първите „туристи” – щъркелите… Кой друг
би дошъл в България?! В най-бедната, най-корумпираната европейска държава,
управлявана от алчни, продажни бивши милиционери, агенти на ДС и КГБ,
пожарникари, мутри, мутреси, „калинки” с купени дипломи, полуграмотни роднини и
функционално неграмотни съпартийци и темподобни дебили; превърната в
боклукджийска кофа на света, с водна криза и режим, с мръсен въздух и т.н.,
„няма друга такава бандитска държава”….!? Кой нормален би дошъл в България?!
Затова правителството вече отпусна 15 млн.лв., народни пари за „спасяване” на
туристическия сезон…!? Да видим кой ще ги „усвои” и какви туристи ще докара…?!
Пак „нашите”…!? Докога?! https://corect-if.blogspot.com/
петък, 21 февруари 2020 г.
Изкуственият интелект
Изкуственият интелект (AI) - бъдещето е с нас! AI е наука за концепциите, които позволяват на компютрите да правят неща, които за хората изглеждат разумни. AI има способност да анализира обкръжаващата го среда и да предприема действия, които увеличават възможността за постигане на определени цели. AI е отрасълът на компютърните науки, който набляга на развитието на електронни машини, мислещи и работещи като хората. Например разпознаване на реч, решаване на проблеми, учене и планиране. Допълнителна стъпка към развитието на съвременния AI е създаването на The Logic Theorist, проектиран от Нюел и Саймън през далечната 1955 г. Той може да се счита за първата AI програма. AI е симулирането на човешкия мисловен процес от електронни машини -компютърни системи. Специфичните приложения на AI включват експертни системи, обработка на естествен език (NLP), разпознаване на реч и машинно зрение. Има четири типа изкуствен интелект: реактивни машини, ограничена памет, теория на ума и самосъзнание. AI работи, като комбинира големи количества данни с бърза, итеративна обработка и интелигентни алгоритми, което позволява на софтуера да се научи автоматично от модели или функции в данните. Когнитивните изчисления са подполе на AI, което се стреми към естествено, подобно на човека взаимодействие с машините. Как да станете специалист по изкуствен интелект: нуждаете се от образование по компютърни науки с бакалавърска степен, обучение и развитие по изкуствен интелект. Работен опит, свързан с професията - трудов опит е важен за специалистите в обучението и развитието им. Лицензи, сертификати и регистрации. Сериозен напредък в развитието. Важни качества – продуктивно мислене, задълбочени професионални познания и т.н. Късмет !
https://corect-if.blogspot.com/
сряда, 19 февруари 2020 г.
Блокчейн е бъдещето
Блокчейн е бъдещето. Блокчейн е “блок верига” с нарастващ списък от записи, наречени блокове, които са свързани с криптография. По дизайн блокчейнът е устойчив на промяна на данните. Това е "отворена, разпределена книга, която може да записва транзакции между две страни ефективно и по проверим и постоянен начин". Блокчейн е вид дневник или електронна таблица, съдържащ информация за транзакциите. Всяка транзакция генерира “хеш”. Всеки блок се отнася до предишния блок и заедно правят Блокчейн. Блокчейн е ефективен, тъй като се разпространява в много компютри, всеки от които има копие на Блокчейн. Най-просто казано, Блокчейн може да бъде описан като структура от данни, която съхранява транзакционни записи и като същевременно гарантира сигурност, прозрачност и децентрализация. Можете също така да мислите за него като верига или записи, съхранявани под формата на блокове, които не се контролират от нито един орган. Блокчейнът за криптовалутата „Биткойн” е публична книга, която записва биткойн транзакции. Конвенционалната книга записва прехвърлянията на действителни сметки или записи на заповед, които съществуват отделно от нея, но блокчейн е единственото място, за което биткойн може да се каже, че съществува под формата на неизразходвани резултати от транзакции. Криптовалутите от всички видове използват технологията на разпределената книга, известна като блокчейн. По този начин технологията на блокчейн позволява на цифровата валута да поддържа надеждна транзакционна мрежа, без да разчита на централен орган. Ето няколко предложения, за да започнете:
1. Създайте приложение със списък със задачи с помощта на блокчейн.
2. Разположете приложение за прехвърляне на активи с помощта на блокчейн.
3. Създайте приложение за блокчейн, за да показвате и взаимодействате с мрежа чрез уеб интерфейс.
Няма нищо „трудно“ в изучаването на блокчейн. Широко разпространен мит е, че усвояването на най-новата технологична форма винаги е „трудно“, така че трябва да се придържаме към конвенционалните и остарели форми. Обучението на блокчейн е същото като изучаването на всички други методи за записване на транзакции. Ето някои пътища за разглеждане:
1. Вземете по-висока степен по компютърни науки. Ако искате да получите работа в блокчейн, докато се стремите към най-високо платените блокчейн работни места, а нямате технологичен опит, но сте технически ориентирани, не се колебайте да започнете.
2. Научете основите на блокчейн.
3. Присъединете се към общността на блокчейн.
Успех! https://corect-if.blogspot.com/
четвъртък, 13 февруари 2020 г.
ЛЮБОВ...
Всички имаме нужда от ЛЮБОВ! Любовта може да преодолява всичко, освен липсата на доверие! Сърцето върши неща, които мозъкът не може да разбере… Слушай сърцето си, а не главата си – главата днес мисли едно, а утре – друго…! Любовта не търпи гордостта! Обичам нещата, които НЕ могат да се купят с пари – Любовта! Не зло ще победи злото, а само Любовта! Несподелената любов е като ден без слънце… Влизам във възрастта на Любовта - мога да обичам, без да мога да я правя … Идваме на този свят, за да бъдем щастливи, обичайки се!
вторник, 11 февруари 2020 г.
ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО
Туристическа борса ВАКАНЦИЯ & СПА ЕКСПО, 13 – 15.02.2020г., 10:00 – 18:00 ИНТЕР ЕКСПО ЦЕНТЪР-СОФИЯ, бул. Цариградско шосе 147, ВХОД СВОБОДЕН за посетители на 14 и 15 февруари corect-if.blogspot.com
понеделник, 10 февруари 2020 г.
„Оскар”
На бляскавата церемония в „Долби тиатър” снощи бяха раздадени наградите на Американската филмова академия „Оскар”. За най-голяма изненада Холивуд предпочете класовата сатира на Пон Джун-хо и даде голямата награда на южнокорейския филм „Паразит”! Не се сбъднаха големите очаквания да победи лентата „1917” на Сам Мендес… Големите очаквания винаги водят до големи разочарования! corect-if.blogspot.com
четвъртък, 6 февруари 2020 г.
Дъмпинг
Дъмпингът е нелоялна търговска практика за изпращане
на стоки, които не могат да бъдат продадени на вътрешния пазар, а се продават на външните пазари, на цена, много по-ниска от
тази на родния пазар на производителя, така че да се поддържа производството у
дома или, за да се получи ценово предимство пред конкурентите на външния пазар. Дъмпингът е едно от най-силните средства за борба при овладяването на пазари, за да
бъдат унищожени конкурентите. Обикновено дъмпинг се прилага при излизането на външни пазари, за
разширяване на производството и завладяване на нови пазари. Дъмпинг си позволяват големи фирми с монопол в
дадена област, които гарантират печалбите си на вътрешния пазар, а на външния – „изнасят
загуби”. Чрез дъмпинговите цени могат да се нанесат сериозни затруднения на
някои отрасли. Например автомобилостроенето едва ли би си пробило път при
нашите условия, ако не се провежда специална политика на вноса и износа. В това
отношение държавата определя начина и формирането на внос и съответните мита.
Затова с основание се смята, че митническата политика е част от
външнотърговската. Развитите държави членуват в специални митнически
интеграционни блокове, които постепенно премахват митата и другите ограничения
и се стремят да установят система на свободна търговия. Съществуват т.нар. „безмитни
зони”, които спомагат за развитието на свободната търговия. След влизането ни в
Европейския съюз (ЕС), България хармонизира законодателството си с това на ЕС,
базирано на основните принципи за свободно движение на стоки, хора и капитали в
рамките на ЕС.
понеделник, 3 февруари 2020 г.
Лев/евро
Никой не може да
определи курсът лев/евро, освен пазарът! Европейската централна банка (ЕЦБ) не
определя курсът на лев/евро, а пазарът! Вече 23 години левът е с фиксиран курс
от „валутния борд” и не е минал „пазарен тест”! Много финансови експерти
смятат, че левът е надценен, други – че е подценен, а трети смятат, че курсът лев/евро
ще бъде +_ 15% от сегашния фиксиран (1,95583 лева за едно
евро). А аз искам един лев за едно евро…, както преди 30 години ГДР размениха
1:1 с дойче марката при обединението на двете Германии…, и за една нощ
мързеливите соц. братовчеди от Източна Германия станаха по-богати от западните
си роднини-донори, но все още ги догонват…! Курсът лев/евро не се определя при
Влизането в „Чакалнята” (ERM II ) на Еврозоната, а при Излизането от нея – този курс се определя на
пазарен принцип! Така че, нищо не струва обещанието на хора, чиито доверие
отдавна е загубено безвъзвратно и надявам се, че няма да бъдат повече фактори,
най-малко след две години…! https://corect-if.blogspot.com/
четвъртък, 30 януари 2020 г.
КОНКУРЕНЦИЯ
КОНКУРЕНЦИЯта е
противопоставяне на производителите един срещу друг в непрекъсната борба за
пазари, за по-благоприятни условия за производството и продажбата на стоки и
услуги. Когато конкуренцията е лоялна (законна, по правилата), тя е полезна,
защото в крайна сметка печели потребителят, понеже на „арената” на пазара
побеждават по-качествените и по-евтини стоки и услуги, затова лоялната конкуренция
е локомотив на прогреса! Но когато конкуренцията е задушавана от монопола или
от други ограничения и подвеждаща информация, става нелоялна и е вредна, както
за добросъвестните производители, така и за цялото общество. Нелоялна конкуренция
е всяко действие или поведение при осъществяване на стопанска дейност, което е
в противоречие с добросъвестната търговска практика и уврежда или може да
увреди интересите на конкурентите в отношенията помежду им или в отношенията им
с потребителите. Защитата срещу нелоялната конкуренция е задача на цялото
общество. У нас закон за борба срещу нелоялната конкуренция бе приет още през
1991 година, публикуван в ДВ бр. 79/1991 г. Съгласно същия закон бе създадена и
Комисия за защита на конкуренцията , като независима държавна институция, която
има за задача да предотвратява ограничението на конкуренцията в страната и да
осигурява защита срещу злоупотреби с монополното положение на пазара и други
действия, които могат да доведат до
такова ограничение. За наше голямо съжаление, има още много какво да се направи
в борбата с нелоялната конкуренция!
понеделник, 27 януари 2020 г.
ПАЗАР
ПАЗАРът е
специално място, където продавачите и купувачите се срещат, за да правят
покупко-продажба на стоки и услуги, и където се определя цената и обема на
производството. Валутен пазар е пазарът
на особен вид стока, наречена валута. Валутен пазар представляват фондовите
борси, където се котират чуждестранните ценни книжа и се извършват сделки с
тях. Валутата е парична единица, лежаща в основата на паричната система на
дадена страна – лев, евро, долар, рубла и т.н., валута са чужди парични знаци и
монети или платежни средства за международни плащания, изразени в чуждестранна
валута (чекове, преводи, акредитиви, трати, облигации, съкровищни бонове и
др.), означаващи задължения или вземания от други страни и наричани още
„девизи”. Стоката валута не е както всички останали, а най-често това са
остатъците по текущите сметки на участниците във валутните сделки. Участници в
сделките с валута са клиентите на централните банки, търговските банки,
борсите, валутните брокери (посредник при извършване на валутни сделки между
търговски банки, фирми и др.). В кризисни моменти с валута търгуват нелегално и
отделни лица, наричани „чейнчъджии”. Валутните сделки могат да бъдат както
касови – непосредствена размяна, наричана „спат”, така и срочни – с уговорката
да се получи валутата в определен срок (форучръд), а още и комбинирани (сиап).
Цената, по която се купува и продава валутата, се нарича „курс”, което
представлява отношението на местната валута към чуждата или между две чужди
валути. Банките, борсите, брокерите определят курс „купува и продава”,
(съотношението по което се разменят националните парични единици на отделните
държави или цената на една национална парична единица, изразена в националните
единици на други страни). Разликата между курс „купува и продава” (марж), представлява
печалбата при валутните сделки. Търсенето и предлагането на дадена валута на
валутния пазар определя нейната „котировка”, т.е. мястото й в обявените курсове
„купува” и „продава” в сравнение и по отношение на другите валути. На валутния
пазар не излизат валутите на всички страни, а само тези на най-развитите
индустриални държави. На първо място в нашите банки сега стои еврото, (защото
левът е „вързан” за него), след него са доларът и швейцарският франк.
Повишаването и намаляването на курса на долара означава за нашия лев обратен
курс – съответно намаляване или увеличаване. Особено важно е да се знае, че
притежаването на чужда валута носи риск от промяна в курса, затова ежедневно
трябва да се следи този курс и да се реагира адекватно. Необходима е и гъвкава
валутна политика от страна на държавата – система от мероприятия, насочени към
регулиране на постъпленията и плащанията с чужбина, поддържане на националната
валута, натрупване на конвертируеми валутни средства и тяхното правилно
използване.
понеделник, 20 януари 2020 г.
ИКОНОМИКС
ИКОНОМИКСът е науката, която изучава стопанската система на един обществен строй. Целта
ми е ясно, точно, интересно и на общодостъпен език да разкрия същността и
принципите на икономикса и функционирането на световната икономическа система.
Науката е жив и развиващ се организъм, отразяващ общественото развитие. Икономиксът
е синтез на съвременните направления на всички конкуриращи се школи:
посткенсианството, монетаризма, рационалното очакване, чикагския либерализъм,
марксизма, радикалните икономикси. Като обективен обзор на основните открития на
съвременната икономическа мисъл и в споровете на тази тема посочвам мисли на
интелектуалните гиганти като: Адам Смит и Карл Маркс, Джон Кейнс и Милтън
Фридмън, Джейнс Тобин и Роберт Лукас. Икономиксът е наука, която се развива, тя
се променя под влияние на движението на обществото, на неговата икономика –
през 1778 г., Адам Смит публикува своята книга „Богатството на народите”, това
е началото, за повече от 200 години от нейната поява и излизането на книгата на
Джон Кейнс „Обща теория на заетостта, процента и парите” (1936 г.),
икономическата наука е преминала през много етапи. Някъде по средата на пътя се
е появила критиката на капитализма на Карл Маркс „Капиталът” (1867 г.). От
тогава за повече от милиард хора, т.е. една трета от населението на света
„Капиталът” бе станал икономическо „евангелие”. Икономиксът е наука за това как
хората и обществото избират начин за използване на дефицитните ресурси, които
могат да имат многоцелево предназначение, за да произвеждат разнообразни стоки
и да ги разпределят за потребление между различните индивиди и групи в
обществото. Икономиксът засяга много въпроси от живота на обществото – свързан
е с такива важни процеси като безработицата, цените, инфлацията, доходите и
т.н. Едно от принципно важните понятия в икономиката е брутният национален
продукт (БНП) – това е най-точният сумарен измерител на количеството стоки и
услуги, които може да произвежда дадена страна. БНП в голяма степен
свидетелства за равнището на живота, състоянието на здравеопазването, на
образованието и т.н. Отчитайки качеството на живота, може да се коригира БНП,
приспадайки от него негативните черти на съвременния град – замърсения въздух,
пренаселеността и т.н., но може и да се прибавят параметрите на качеството на
живота – увеличението на свободното време, работа в домашното стопанство и т.н.
Брутният вътрешен продукт
(БВП) е един от основните индикатори за измерване на икономиката във финансовия
и икономически свят. Той представлява стойността на всички стоки и услуги,
изработени от икономиката на една държава за даден период, обикновено 1 година.
В стойността на БВП се включват само пазарните сделки, тоест тези, които са
минали през покупко-продажба и са официално регистрирани.
В него не се включва нито безвъзмездният труд, нито делът на „сивата
икономика“. Формулата за изчислението на БВП изглежда така: GDP
= C
+ G
+ I
+ NX където: „C” представя цялостното потребление на
домакинствата в икономиката на дадена страна; „G” е сумата от всички правителствени разходи;
„I”
е сборът от всички инвестиции в бизнес сектора; „NX” е нетният износ за страната (той се
пресмята като цялостния износ минус цялостния внос, или NX=износ-внос).
Номиналният БВП е пресметнат в текущи цени. Реалният БВП е пресметнат в
съпоставими цени, т.е. при него е отчетена инфлацията. ТЕМПЪТ НА
НАРАСТВАНЕ НА БВП ПРЕДСТАВЛЯВА ИКОНОМИЧЕСКИЯ РАСТЕЖ.Общо
прието е, че от 2,5% до 3,5% растеж в реалния БВП на година е най-полезното
равнище за една развита икономика, защото е достатъчно, за да предостави
корпоративни печалби и да помогне за разрастване на работните места. Такъв
растеж е умерен и не предизвиква излишни притеснения за увеличение на
инфлацията. Когато икономиките излизат от рецесия има периоди на растеж на БВП
в рамките на 6% – 8%. Дефиницията за икономическа рецесия пък е две
последователни тримесечия с отрицателен ръст на БВП. Друг важен показател
свързан с БВП е БВП на глава от населението - той показва дела на стоките и
услугите, които се падат на един жител на дадена държава. Този показател
измерва благосъстоянието на гражданите. Икономическите изследвания и политиката
способстват икономиксът да се използва: първо, за да се опише
движението на производството, инфлацията, доходите; второ, за да се обоснове
икономическото поведение, отговаряйки на жизнено важни въпроси като: какво е
равнището на безработицата? Какво е допустимото равнище на инфлацията? Трябва
ли чрез системата на данъците да се прехвърлят пари в полза на бедните слоеве
на обществото? Светът на икономиката е много сложен, в него има милиарди хора и
фирми, хиляди цени и отрасли. Възможният път за появяването на икономическата
зависимост в контролируемия експеримент, в който всички явления освен
изучаването, се приемат за неизменни. Всяко общество, независимо дали е напълно
колективизирано (комунистическо), племе от южните острови, капиталистическо
развито стопанство, тайна община или пчелен рой, се сблъсква с три основни
взаимно свързани проблеми на икономическата организация: - Какви стоки трябва
да бъдат произведени, в какво количество и кога трябва да се произведат? Длъжни
ли сме да произведем повече продукти за храна и по-малко дрехи или обратно? –
Как да се произведат тези продукти? От кого, с какви ресурси, с помощта на
каква технология? – За кого е произведен продуктът? Как националният продукт ще
се раздели между отделните индивиди и семейства – малко богати и много бедни
или за всички по равно? Приоритет на мускулите или на интелекта? Трябва ли
ленивият да се храни добре? Тези три проблема са основни за всички икономически
системи, но се решават по различни начини. Безработица и безрезултатност – от
време на време възниква ситуация, при която има ненатовареност на мощностите и
ресурсите, намирайки се в това състояние се намалява производството и на
оръжие. По такъв начин след 1940 г., САЩ станаха „крепост на демокрацията” , а
в СССР – съветският съюз и в сателитите му нямаше безработица и ненатоварване и
се намираха на ниско равнище на своите възможности, затова им се наложи да
преустройват производството от гражданска на военна продукция и това ги доведе
до икономически крах и до рухване на цялата социалистическа система (1989г.)!
Пазарно решение на основните икономически проблеми – съществуват два основни
модела на организация на икономиката: основана на пазарния механизъм, и на
командния. Пазарният механизъм е такава организация на стопанството, при която
индивидуалните потребители и производители си взаимодействат посредством пазара
за решаване на трите основни проблема на икономиката – Какво? Как? За кого? При
командната икономика концентрацията на ресурсите се определя от правителството,
задължаващо индивидите и производителите да изпълняват държавни планова (у нас
от 1944 до 1989 г.). Днес нито един от тези видове не отразява реалността в
световната икономическа система в чист вид – тя представлява „смесена
икономика”, в която частните и обществените институции осъществяват икономически
контрол: частната система – посредством невидимата направляваща на пазарния
механизъм; обществените институции – чрез административното регулиране на
данъчните стимули. В пазарния механизъм никой от индивидите или организациите
съзнателно не се занимава с решаването на триадата икономически проблеми:
„какво”, „как” и „за кого” – производители и потребители се срещат на пазара и
определят цената и обема на производството.
„Какво да се произвежда” се определя чрез всекидневното „гласуване”
посредством парите на потребителя по пътя на избора на покупка на една или
друга стока. „Как да се произвежда” – се определя от конкуренцията между
различните производители. За да се увеличи печалбата трябва да се поддържат
разходите на минимално равнище, като се използват най-ефективните методи на
производство. „За кого да се произвежда” се обуславя от съотношението между
търсенето и предлагането (конюнктурата) на пазара, и на факторите на
производството. Пазарът определя равнището на работната заплата, рентата, процента
и печалбата, т.е. източниците, от които зависят доходите на хората. „Кой
управлява” – пазарната икономика се управлява от двама „монарси”: потребителите
(„Негово Величество Клиентът”) и равнището на стопанската дейност.
Икономическата роля на държавата се състои в установяването правилата на
дейността чрез три функции: ефективност, справедливост и стабилност.
Ефективност – да коригира такива „грешки” на пазара, като монопола, нелоялната
конкуренция и т.н.; справедливост – да преразпределя дохода в полза на бедните
и немощните; стабилност – изглаждане на деформациите на деловия цикъл, сдържане
на безработицата и инфлацията, поддържане на икономически растеж. Стоките се създават в резултат на разходи на
суровини, енергия и труд. Капиталът
представлява фактор от друг род – той се отличава от споменатите първични
фактори по това, че бидейки част от разходите, в същото време е и продукт на
труда. Същността на капитала е в това, че той въвлича по заобиколен път
спестяващите време методи на производство. Нашето текущо равнище на живот е
следствие от минали вложения – днес живеем така, заради минали решения, а в
бъдеще ще живеем така, заради решенията, които взимаме днес! Капиталът е
необходим във всяка икономика, доколкото увеличава производителността – това е валидно
и за съветския „комунизъм”, и за американския капитализъм, но има и доста
съществено различие – в „съветския блок” доходите от капитала принадлежат на
държавата, а при капиталистическата система индивидуалният капиталист владее
лихвата, дивидента, печалбата, но обществото определя колко може да „наследи”
капиталистът като установява данъците, таксите и т.н. Инфлацията е процес на
обезценяване на книжните пари. Темпът на нарастването й се предсказва и отчита,
като се нарича инертен или очакван. Подобна
инфлация може да продължава дълго, без да носи никому вреда. Инфлационната
ситуация се влошава под въздействието на два вида икономически фактора: първо,
когато търсенето превишава предлагането, възниква излишък от парични средства,
нарастват цените; второ, когато нарастват разходите за суровини, увеличава се
работната заплата, цените пак нарастват. Между нарастването на цените и
инфлацията съществува различие – инфлацията не е равнозначна на общото
нарастване на равнището на цените. Познати са три вида инфлация: Умерена –
цените нарастват бавно (под 10% за година), стойността на парите се запазва,
отсъства риск при сключването на сделки по номинални цени; Галопираща – цените
нарастват от 20 до 200% за година, сделките се осъществяват спрямо нарастването
на цените, парите започват да се материализират в стоки; Хиперинфлация –
количеството на парите в обръщение нараства с астрономически темпове,
разминаването между цените и работната заплата става катастрофално, разрушава
се благосъстоянието дори на най-осигурените слоеве на обществото, (у нас
„Виденовата зима” 1996-97 г.). При инфлацията движението на цените и работната
заплата нямат еднакъв темп и протича преразпределение на доходите и богатството
между различните класи; наблюдава се разнопосочно движение на цените и обемите
на производствата на различните стоки. Инфлацията се засилва в периодите на
висока заетост и голямо производство, и обратно – спадането й се съчетава със
спадане на производството и нарастване на безработицата. Съвременната макроикономика
свидетелства, че не съществува пряка връзка между инфлацията и равнището на
производството и заетостта. Да се ликвидира инфлацията или да се адаптираме към
нея? Различните страни решават тази дилема по свой начин – разработва се
комплекс от адаптационни мерки (индексации, социални помощи и т.н.). В резултат
на нетърпимостта на работниците към намаляването на работната заплата и
нежеланието на капитала да се намаляват цените, задържането на инфлацията се
осъществява повече чрез по-голямото нарастване на безработицата. Световната
икономика се сблъсква с упорито запазваща се безработица, периодична инфлация и
устойчива бедност. Представата, че посочените проблеми се решават лесно,
изчезва под натиска на статистическите данни и аналитичните доводи. Днешните
несполуки могат да ни накарат да повярваме, че богатите страни винаги ще
страдат от безработица, а бедните ще се намират под гнета на външните дългове.
Наистина има известно основание за такива черни мисли… Разбира се, бъдещето е
по-далеч от нас, отколкото настоящето – днешните проблеми скоро ще станат част
от историята и ще възникнат нови, други и по-непреодолими… Основният
икономически въпрос за страна, чийто жизнен стандарт е разкъсал веригите на необходимостта,
ще стане НЕ „как?”, „какво?”, и „за кого?”, а „Защо?”!
сряда, 8 януари 2020 г.
Да се „порадваме” на лев-чето
Да се „порадваме” на лев-чето, докато сме в „ЕвроЧакалнята”… Пристрастието към твърда валута – евро, долар, швейцарски франк, е напълно оправдано, но това съвсем не означава пренебрежително отношение към лева! Годината на раждането на лева е 1880, и според името си от царя на животните е имал претенциите да бъде цар на валутите. Българският лев е създаден по подобие на френския франк, а стотинката – на френския сантим. В 1894 г., по подобие на златните френски наполеони, са отсечени и златни български левове. Въпреки многото смени на парите у нас, левът си остава нашата национална парична единица, относително стабилна, макар и не толкова ценна като долара, швейцарския франк и еврото. Равностойността на едно евро е почти 2 лева, това не е израз на слабостта на лева, а на икономиката ни, която той обслужва, и жизненото ни равнище! Доларът е национална парична единица не само на САЩ, а и на още 14 държави. Наименованието му произлиза от Европа – през 1518 година в Чехия е отсечена монета с тегло една унция, получила името на града Йоахим – сталер, за по-удобно изговаряне с течение на времето е отпаднала първата съставка Йоахим и е останала само Сталер, след това и първата съгласна, и ето я „Талер”. В Европа почти половин век тя е най-стабилната парична единица – в Англия я наричат Долар, в Холандия Даадлер, в Италия – Талеро. Дори в Русия е отсечен долар 150 години преди американския, наречен Ефимка. В САЩ доларът е въведен като парична единица през 1785 г. Означението й дава цифрата 8, равен е на 8 испански реала. Разпространението в 15 държави става след Втората световна война, а в света - през следващите години, та до днес, за да достигнат колосални цифри от трилиони долари. А Еврото, към което са ни устремили, е млада валута на ЕС – едва направила „пълнолетие”… Въпреки това я разменяме срещу 2 „златни” лева – златни са защото заплатите са ни „африкански”, а цените – европейски…!!? Ето защо, за да разберете как ще живеем след въвеждането на еврото у нас, просто разделете сегашните си доходи на 2, а за цените не ви гарантирам…!? Само си спомнете „деноминацията” на Костов, когато „задраскаха” 3-те нули, но не изцяло и на цените…, които бяха закръглени в полза на продавачите!? Ако доживеем, ще го видим…!?
петък, 3 януари 2020 г.
Такса "Телевизор"...?!
С посредствените, пошли "празнични" програми от стари филми и още по-стари концерти на "динозаври", ни докараха до положение да се "радваме", че ни връщат турските сериали...!? А на всичкото отгоре искат да ни накарат да плащаме допълнително за гледането на простотии, като въведат годишна такса "телевизор" от 80 лв.,...?! Как ще я плащат тези със социалните пенсии под 150 лв., а онези с минималните от 250 лв., а безработните с 0 лв., и над милион с мизерната минимална заплата, които ще получават чисто малко над 400 лв.,...?! Старите коли замърсяват въздуха - да плащат повече за тях! А телевизорите...? Мозъците на малоумните и алчни политици...!?
четвъртък, 2 януари 2020 г.
Абонамент за:
Публикации (Atom)