Правителството ни реши да отвори изцяло пазара на труда за трети страни, (извън Еврo-съюза)!? Като намалява административната тежест за Работодателите, желаещи да наемат работници, (по всички специалности) от трети страни!? Също така намалява таксата за Синята карта почти 4 пъти, и вместо за една година, тя ще важи за 4 години, така намаляват тежестта и на кандидат работниците от чужбина, но ощетяват Републиканския ни бюджет!? В същото време почти милион българи са безработни, (над 200 хиляди млади хора не искат да работят за мизерните заплати)!? Само, защото работодателите не искат да се разделят с малка част от тлъстите си печалби, за да дадат по.човешки заплати на работниците си!? Забравихте ли, че ние чакахме 7 години, за да получим правото на достъп до пазара на труда в ЕС, след като станахме член на този съюз!? И едва 2-3 години българи работят най-черната и най-нископлатената работа в ЕС!? С тези Сини карти скоро няма да се радваме на европейски заплати!?
четвъртък, 28 септември 2017 г.
сряда, 27 септември 2017 г.
27 септември - световен ден на туризма!
Туризмът е врата към света, само от нас зависи дали ще я отворим! Туристът трябва да остане доволен, за да доведе и приятелите си! Доверете се на професионализма!
Stoyantzenev.simplesite.com
Stoyantzenev.simplesite.com
вторник, 26 септември 2017 г.
В началото бе и винаги ще бъде Знанието!
Пътят от тоягата и камъка до компютрите и космическите полети минава през човешкия мозък. Информационната лавина с новости от науката, културата, техниката и обществения живот, залива света. А възможностите на човешкия мозък, макар и огромни, останаха ограничени. Обемът на познанието не можем да обхванем нито чрез „бързо четене”, нито чрез „интензивно обучение”. Нашият мозък загуби състезанието с количеството информация още през 1990г...., когато годишната „нова информация” надмина „учебните възможности” на човека. През 1600 г., в света са съществували около 10 специализирани списания. В 1800г., започват да излизат повече от 100, а през 1900г., могат да се изброят 10 хиляди. В средата на миналия век специализираните списания стават 100 хиляди. Днес надминават милион и бързо ще станат няколко милиона! Безвъзвратна е раздялата с времето, когато един човек е можел да знае всичко за всичко. Единственият ни шанс сега е да знаем всичко за нещо и за връзките, които свързват това „нещо” със света. Защото и конкретното и комплексното са продукт на природата. Всичко може да ни интересува, но не всичко трябва да се учи! Знанията могат да се разделят на необходими и такива, които могат да се открият в справочниците, стига да ни е известен „ключът” към информацията и логическата връзка между нейните области, при което усвояването на материала става според всепризнатия критерий 90/90. Това означава, че трябва да се поднася такъв материал, 90 на сто от който може да се усвои от 90 на сто от учениците или читателите – с нормални усилия, в предвиденото време, без допълнителна помощ. Разбира се, изпълнявайки добре обмислен учебен план и цяла система от научни методи, прилагани от отлично подготвени преподаватели, които обичат работата си и непрекъснато допълват своите знания.
Образованието е дело на образованите хора и е най-добрият бизнес и капиталовложение! Поне така е в цивилизованите страни, където дават преференции и данъчни облекчения за средствата, вложени в образованието, или за издания и книги с образователен ефект, защото от това зависят духовното здраве и просперитетът на нацията. Защото демокрацията е цивилизованост, а човешката цивилизация е концентрирано знание! Опитът и рутината в днешно време са недостатъчни! Необходимо е непрекъснато да се повишава квалификацията и да се задълбочават знанията, за да не влезем в конфликт със света! С този свят, за който казват, че без знание на поне един световен език и компютърна грамотност те считат за НЕграмотен!
Stoyantzenev.simplesite.com
Образованието е дело на образованите хора и е най-добрият бизнес и капиталовложение! Поне така е в цивилизованите страни, където дават преференции и данъчни облекчения за средствата, вложени в образованието, или за издания и книги с образователен ефект, защото от това зависят духовното здраве и просперитетът на нацията. Защото демокрацията е цивилизованост, а човешката цивилизация е концентрирано знание! Опитът и рутината в днешно време са недостатъчни! Необходимо е непрекъснато да се повишава квалификацията и да се задълбочават знанията, за да не влезем в конфликт със света! С този свят, за който казват, че без знание на поне един световен език и компютърна грамотност те считат за НЕграмотен!
Stoyantzenev.simplesite.com
понеделник, 25 септември 2017 г.
ПАРИТЕ СЕ ПРАВЯТ ОТ ИНФОРМАЦИЯ, НЕ ОТ ХАРТИЯ
Всеки, който е подценил ролята на информацията, е загубил! Информацията трябва да бъде актуална, конкретна, обективна, надеждна, синтезирана, достатъчна за вземане на правилни управленски решения и най-важното – да бъде защитена от злонамерен достъп!
Повечето бизнесмени съсредоточават всичките си сили върху управлението на ресурсите,машините, технологиите и най-вече парите и подчинените си, а поставят на заден план най-важния ресурс на фирмите си – информацията.
Създаването на една добра маркетингова информационна система изисква добри специалисти, оборудване и процедури за събиране, подредба, анализ и разпределение на пазарната информация, която вземащите решения използват при планирането, изпълнението и контрола на своя бизнес. За да бъде ефективна системата за събиране на маркетингова информация, необходимо е да бъдат развити нейните подсистеми. Най-важната от тях е подсистемата за вътрешна информация – тя включва всички данни от ордери, плащания и други счетоводни подробности, предложения за инвестиции. Добрата уредба на тази подсистема дава възможност за по-бърз анализ и навременно улавяне на нови пазарни възможности или опасности от поява на проблеми.
Втората по важност подсистема, без която никоя „фирмичка” не би могла да стане голяма фирма, е маркетинговото проучване, (можем да го наречем и „разузнаване”). Докато от вътрешната информационна подсистема ще бъдат получавани данни за резултатите от собствената пазарна дейност, то специалистите по маркетингово разузнаване ще осведомяват за това, което има да се случи на съответната фирма. Грешката на повечето мениджъри е, че правят опити да извършат сами разузнавателна дейност, като четат брошури, рекламни и търговски публикации с надеждата да „надушат” в каква посока се е отправила конкуренцията. Разговорите с клиенти, снабдители и дистрибутори също не са сигурен източник за получаване на точна и навременна информация. Управлява добре този, който се заобиколи с умни хора и не мисли, че е по-умен от тях!
Добрите управители на фирми тренират и мотивират своите търговци да наблюдават внимателно за новите пазарни направления, размествания и промяна в поведението на конкуренцията. Тази „роля” обикновено се изпълнява от търговските представители, но те често са прекалено заети и е добре да бъдат снабдени с лесни за попълване формуляри, (по-удобно е те да бъдат в елекронен вариант, които да послужат за „разузнавателната им работа”.В тези формуляри могат да бъдат включени всички въпроси, които засягат фирмата и нейното пазарно поведение. Друго предимство на търговските представители е, че са в непрекъснат контакт с клиентите на съответната стока/услуга, така че винаги са наясно с нуждите на потребителите – колкото трябва да следите конкуренцията, толкова и поведението на потребителя: „Обичай потребителя повече от стоката си!” Пазарен успех може да постигне фирма, която е в състояние адекватно да отговори на динамично изменящите се нужди на клиента – наблюдавайки пазара, той ще ви даде идеи какво да му предложите! Важна информация относно желанията и на най-капризните клиенти, могат да осигурят и дистрибуторите на съответната стока стока/услуга. Някои компании с възможности наемат специалисти по маркетингово разузнаване, използвайки т.нар. „таен клиент” – хора, които „играят роля” на реални клиенти и следят всички презентации на конкуренцията, посещавайки изложения, промоции на нови продукти и услуги, откривания на нови търговски обекти и т.н. Преструвайки се на потенциални купувачи, те получават всички подробности относно цени, предимства и недостатъци н всичко ново, предложено на пазара от конкуренцията. Тази информация би трябвало да даде отговор на следните въпроси.
1. Кои точно и колко на брой са конкурентите на съответната фирма?
2. Какви са техните пазарни стратегии?
3. Какви са техните цели?
4. Кои са техните слаби страни?
5. Как и по какъв начин реагират на предизвикателствата на конкуренцията?
Следете най-внимателно конкурентите, с които имате обща клиентела, защото по-опасни са скритите, отколкото явните конкуренти – тези, които добре познавате и следите. Затова концентрирайте усилията си не толкова върху тези, които произвеждат и предлагат същите или подобни на вашите продукти и услуги, колкото към конкурентите, които са се насочили към удовлетворяване желанията на същите клиенти, с които работи вашата фирма. Ако, например произвеждате котешки и кучешки храни, за вас не са толкова опасни конкурентите, производители на животински храни, колкото някой, който досега е произвеждал котешки нашийници или е дресирал кучета, но вече е решил да се занимава с нов предмет на дейност – производство на храни за котки и кучета. Няма да му бъде трудно да ви „отмъкне” клиентите, чиито животни доскоро е дресирал или снабдявал с нашийници, стига да успее да ги убеди, че новите храни, които той предлага са много по-добри от вашите, а ако са и на по-достъпна цена…?!
Информация за намеренията на конкурентите, може да се получи и от техните бивши и настоящи служители, особено от тези, които се чувстват несправедливо уволнени или не са доволни от заплащането си.
И не забравяйте, че маркетинговите възможности съществуват само в определено време и място, който ги пропусне, пропуска и печалбата! А мениджърите съдят за теб само по печалбата, която носиш, по нищо друго! Ала успехите в един човешки живот са по-малко от неуспехите, така е и в икономиката! И това, ако не е достатъчно, то бъдете по- бързи от конкурентите си, защото вече не големите риби изяждат малките, а по-бързите изяждат по-бавните! Пари се „правят”, когато може, а не когато ви трябват! Успех!!!
Stoyantzenev.simplesite.com
Повечето бизнесмени съсредоточават всичките си сили върху управлението на ресурсите,машините, технологиите и най-вече парите и подчинените си, а поставят на заден план най-важния ресурс на фирмите си – информацията.
Създаването на една добра маркетингова информационна система изисква добри специалисти, оборудване и процедури за събиране, подредба, анализ и разпределение на пазарната информация, която вземащите решения използват при планирането, изпълнението и контрола на своя бизнес. За да бъде ефективна системата за събиране на маркетингова информация, необходимо е да бъдат развити нейните подсистеми. Най-важната от тях е подсистемата за вътрешна информация – тя включва всички данни от ордери, плащания и други счетоводни подробности, предложения за инвестиции. Добрата уредба на тази подсистема дава възможност за по-бърз анализ и навременно улавяне на нови пазарни възможности или опасности от поява на проблеми.
Втората по важност подсистема, без която никоя „фирмичка” не би могла да стане голяма фирма, е маркетинговото проучване, (можем да го наречем и „разузнаване”). Докато от вътрешната информационна подсистема ще бъдат получавани данни за резултатите от собствената пазарна дейност, то специалистите по маркетингово разузнаване ще осведомяват за това, което има да се случи на съответната фирма. Грешката на повечето мениджъри е, че правят опити да извършат сами разузнавателна дейност, като четат брошури, рекламни и търговски публикации с надеждата да „надушат” в каква посока се е отправила конкуренцията. Разговорите с клиенти, снабдители и дистрибутори също не са сигурен източник за получаване на точна и навременна информация. Управлява добре този, който се заобиколи с умни хора и не мисли, че е по-умен от тях!
Добрите управители на фирми тренират и мотивират своите търговци да наблюдават внимателно за новите пазарни направления, размествания и промяна в поведението на конкуренцията. Тази „роля” обикновено се изпълнява от търговските представители, но те често са прекалено заети и е добре да бъдат снабдени с лесни за попълване формуляри, (по-удобно е те да бъдат в елекронен вариант, които да послужат за „разузнавателната им работа”.В тези формуляри могат да бъдат включени всички въпроси, които засягат фирмата и нейното пазарно поведение. Друго предимство на търговските представители е, че са в непрекъснат контакт с клиентите на съответната стока/услуга, така че винаги са наясно с нуждите на потребителите – колкото трябва да следите конкуренцията, толкова и поведението на потребителя: „Обичай потребителя повече от стоката си!” Пазарен успех може да постигне фирма, която е в състояние адекватно да отговори на динамично изменящите се нужди на клиента – наблюдавайки пазара, той ще ви даде идеи какво да му предложите! Важна информация относно желанията и на най-капризните клиенти, могат да осигурят и дистрибуторите на съответната стока стока/услуга. Някои компании с възможности наемат специалисти по маркетингово разузнаване, използвайки т.нар. „таен клиент” – хора, които „играят роля” на реални клиенти и следят всички презентации на конкуренцията, посещавайки изложения, промоции на нови продукти и услуги, откривания на нови търговски обекти и т.н. Преструвайки се на потенциални купувачи, те получават всички подробности относно цени, предимства и недостатъци н всичко ново, предложено на пазара от конкуренцията. Тази информация би трябвало да даде отговор на следните въпроси.
1. Кои точно и колко на брой са конкурентите на съответната фирма?
2. Какви са техните пазарни стратегии?
3. Какви са техните цели?
4. Кои са техните слаби страни?
5. Как и по какъв начин реагират на предизвикателствата на конкуренцията?
Следете най-внимателно конкурентите, с които имате обща клиентела, защото по-опасни са скритите, отколкото явните конкуренти – тези, които добре познавате и следите. Затова концентрирайте усилията си не толкова върху тези, които произвеждат и предлагат същите или подобни на вашите продукти и услуги, колкото към конкурентите, които са се насочили към удовлетворяване желанията на същите клиенти, с които работи вашата фирма. Ако, например произвеждате котешки и кучешки храни, за вас не са толкова опасни конкурентите, производители на животински храни, колкото някой, който досега е произвеждал котешки нашийници или е дресирал кучета, но вече е решил да се занимава с нов предмет на дейност – производство на храни за котки и кучета. Няма да му бъде трудно да ви „отмъкне” клиентите, чиито животни доскоро е дресирал или снабдявал с нашийници, стига да успее да ги убеди, че новите храни, които той предлага са много по-добри от вашите, а ако са и на по-достъпна цена…?!
Информация за намеренията на конкурентите, може да се получи и от техните бивши и настоящи служители, особено от тези, които се чувстват несправедливо уволнени или не са доволни от заплащането си.
И не забравяйте, че маркетинговите възможности съществуват само в определено време и място, който ги пропусне, пропуска и печалбата! А мениджърите съдят за теб само по печалбата, която носиш, по нищо друго! Ала успехите в един човешки живот са по-малко от неуспехите, така е и в икономиката! И това, ако не е достатъчно, то бъдете по- бързи от конкурентите си, защото вече не големите риби изяждат малките, а по-бързите изяждат по-бавните! Пари се „правят”, когато може, а не когато ви трябват! Успех!!!
Stoyantzenev.simplesite.com
четвъртък, 21 септември 2017 г.
Началнически лукс...
Смята се, че увлечението по началническия лукс, преди да е осигурен успехът на начинанието, е все едно студенти в първа година да правят абсолвентски бал...! Затова шансовете за успех на малка фирма са обратно пропорционални на размерите на кабинета на шефа й!
вторник, 19 септември 2017 г.
БИТКОИН(с) – дигиталните пари
29 ноември 2013 е исторически ден за Bitcoins , 1BTC,(биткоин) почти съответства на цената на златото. Валутата съществува в интернет, заради цифровия си характер. Направена по електронен път с някаква загадъчна или тайна формула, Биткоин е по-надеждна от хартиената валута, която има множество защити от фалшификации. Нито една страна, банка, или лице може да регулира или контролира тази валута. Може да се притежават части от нея, но никой човек или орган няма право на собственост върху Биткоин. Неговият код е отворен! Има няколко основни правила за тази валута, които са изключително важни:
- Създадени са само 21 милиона Bitcoins, за да не бъде оказван инфлационен натиск;
- Най-малката единица на Bitcoin се нарича Satshi, което е 100 милионна част от Bitcoin, или 0,00000001;
- Тя е изработена от лице(а) Satoshi Nakamoto, за което не се знае много…;
- Кодът и източникът на Bitcoin е отворен – надеждата е, че това не е злонамерен компонент в него;
- Bitcoins могат да се получават чрез добив, да се купуват от борсата или да се изпращат към вас;
- За да направите вашия физически свят свързан с Bitcoin, трябва да обмените валута – да купите или продадете Bitcoins за валутите, подкрепяни от борсите, (щатски долар, японска йена, английска лира, евро и т.н.);
- Сделките с Bitcoin са анонимни. Вие имате само един номер и нямате представа кой стои зад този номер. Плащанията се извършват само до тази цифра;
- Всяка транзакция, извършена върху системата Bitcoin, се записва. Така че там е главната книга в света, която следи всички сделки с Bitcoin;
- Сделките с Bitcoin са почти мигновeни и необратими, (след като се извърши операцията, не може да бъде отказана);
- Bitcoins се съхраняват в лични портфейли. Ако загубите портфейла си, губите и парите си! Тъй като парите са цифрови и ще има огромен брой от престъпници, които ще опитат всичко, за да проникнат в информацията, свързана с портфейла ви!
Все повече и повече фирми и хора започват да приемат Bitcoins. От особено значение е компанията, наречена BitPay, която прави изключително лесно за вас да приемете Bitcoins на вашия сайт. Има вече големи източници за пазарна информация в реално време за Bitcoins, те са: Bitcoin Графики и Bitcoinity; Bitcoin Market Cap. Преди да можете наистина да се потопите в света на Bitcoins , моля, имайте предвид , че това са истински пари, а не игра. Четете колкото можете повече, преди да се впуснете да „играете” с него. Бъдете много предпазливи за измамници, тъй като парите имат цифрова природа и може да се откраднат много лесно. Един начинаещ никога не може да се справи в търговията с Bitcoins! Внимание: Необходимо е да декларирате и доходите си в Биткоин, за да им платите Данък общ доход!
Криптовалутите няма скоро да заменят традиционните! Биткоин достигна цена от над 3000 щатски долара, (както преди 20 години у нас един долар достигна цена от 3000 лева...)!? После биткоин загуби голяма част от стойността си, но пак я възстанови. Един от факторите е ограниченият "таван" от 21 млн. биткоин за производството им - "копаене" на биткоин, а вече са "изкопани" повече от 18 млн., което налага "разцепление"...
Stoyantzenev.simplesite.com
- Създадени са само 21 милиона Bitcoins, за да не бъде оказван инфлационен натиск;
- Най-малката единица на Bitcoin се нарича Satshi, което е 100 милионна част от Bitcoin, или 0,00000001;
- Тя е изработена от лице(а) Satoshi Nakamoto, за което не се знае много…;
- Кодът и източникът на Bitcoin е отворен – надеждата е, че това не е злонамерен компонент в него;
- Bitcoins могат да се получават чрез добив, да се купуват от борсата или да се изпращат към вас;
- За да направите вашия физически свят свързан с Bitcoin, трябва да обмените валута – да купите или продадете Bitcoins за валутите, подкрепяни от борсите, (щатски долар, японска йена, английска лира, евро и т.н.);
- Сделките с Bitcoin са анонимни. Вие имате само един номер и нямате представа кой стои зад този номер. Плащанията се извършват само до тази цифра;
- Всяка транзакция, извършена върху системата Bitcoin, се записва. Така че там е главната книга в света, която следи всички сделки с Bitcoin;
- Сделките с Bitcoin са почти мигновeни и необратими, (след като се извърши операцията, не може да бъде отказана);
- Bitcoins се съхраняват в лични портфейли. Ако загубите портфейла си, губите и парите си! Тъй като парите са цифрови и ще има огромен брой от престъпници, които ще опитат всичко, за да проникнат в информацията, свързана с портфейла ви!
Все повече и повече фирми и хора започват да приемат Bitcoins. От особено значение е компанията, наречена BitPay, която прави изключително лесно за вас да приемете Bitcoins на вашия сайт. Има вече големи източници за пазарна информация в реално време за Bitcoins, те са: Bitcoin Графики и Bitcoinity; Bitcoin Market Cap. Преди да можете наистина да се потопите в света на Bitcoins , моля, имайте предвид , че това са истински пари, а не игра. Четете колкото можете повече, преди да се впуснете да „играете” с него. Бъдете много предпазливи за измамници, тъй като парите имат цифрова природа и може да се откраднат много лесно. Един начинаещ никога не може да се справи в търговията с Bitcoins! Внимание: Необходимо е да декларирате и доходите си в Биткоин, за да им платите Данък общ доход!
Криптовалутите няма скоро да заменят традиционните! Биткоин достигна цена от над 3000 щатски долара, (както преди 20 години у нас един долар достигна цена от 3000 лева...)!? После биткоин загуби голяма част от стойността си, но пак я възстанови. Един от факторите е ограниченият "таван" от 21 млн. биткоин за производството им - "копаене" на биткоин, а вече са "изкопани" повече от 18 млн., което налага "разцепление"...
Stoyantzenev.simplesite.com
понеделник, 18 септември 2017 г.
Франчайзинг
Що е франчайзинг? Това е “бизнес под чадър”, или възможност за започване на собствен бизнес с помощта и името на известна фирма, т.е. възможност за по-лесно преодоляване колебанията за започване на собствен бизнес! Разбира се, всяко нещо си има цена, франчайзинга също – еднократна франчайз такса плюс месечни “лоялти” такси. Този, който предоставя франчайз, (изключителни права и привилегии) се нарича франчайзодател, а онзи, който го получава – франчайзополучател. Франчайзодателят предоставя на франчайзополучателя правото да използва неговото име, заедно с цялостен план за управление и реализиране на всеки детайл от съответния бизнес, както и достъп до запаси, реклама, която е финансирана от компанията. Франчайзодателят трябва да води, а франчайзополучателят – да следва там, където ще се възползва от доказания бизнес модел и ще го реализира успешно. Професионализмът и отговорното отношение към бизнеса е основното изискване към франчайзополучателите.
Ако имате реална възможност за закупуване на конкретен франчайз, преди да го направите, добре е да бъдат проучени и обмислени следните фактори:
1/ Какъв опит се изисква за реализиране на конкретния франчайз?
2/ Основни данни, история и финансово състояние на франчайзодателя и неговия висш ръководен персонал.
3/ Какви са постиженията на другите франчайзополучатели?
4/ Колко ще струва закупуването на франчайза заедно с бъдещите лицензионни плащания?
5/ Каква финансова и мениджърска помощ предоставя франчайзодателя?
6/ Какви стоки и услуги трябва да се закупят от франчайзодателя?
7/ Стойността и условията на договорите.
8/ Сроковете и условията за подновяване и прекратяване на франчайзинговото споразумение.
9/ Период за възвръщане на направената инвестиция.
Освен средство за навлизане в бизнеса, франчайзингът може да бъде и относително лесен и евтин начин за разрастване на предприемаческата ви фирма. За да се увеличат възможностите за успех при закупуване на франчайз, то бизнесът ви трябва да отговаря на няколко условия:
1/ Да носи достатъчно приходи, за да можете като франчайзополучател да плащате франчайзинговите лицензионни такси и все пак да получавате разумна печалба.
2/ Да се възпроизвежда лесно – бърз оборот, осигуряващ достатъчно средства за разширено възпроизводство.
3/ Да удовлетворява потребността от стока или услуга, търсена и в други части на региона или страната.
4/ Да е лесен за усвояване и управление.
В допълнение към тези четири условия, препоръчвам да се създаде и подложи на тест прототип на съответния обект или бизнес, като се идентифицират и отстранят всички потенциални проблеми на маркетинга и управлението.
Бих ви препоръчал също, да се ориентирате към франчайзинг на бизнес, който изисква директни продажби, защото той предоставя следните възможности:
1/ Директен достъп до клиента.
2/ Клиентът може да проучи продукта в условията на своя дом.
3/ Продавачът може да извършва и допълнителни услуги.
4/ Клиентът има възможност да пробва продукта.
5/ Продуктът не се конкурира с други подобни продукти.
6/ Ако имате каталог, той дава възможност за убедителност в продажбата.
7/ Осигурена гаранция, продавайки продукт на фирма с утвърдено име.
8/ Достъпна цена, осигурена от директната доставка.
Както вече споменах франчайз таксата се заплаща еднократно при отваряне на нов обект и включва обучение на персонала, специализирано обучение на управителя, а в някои случаи и: оборудване, обзавеждане, първоначални маркетингови акции и т.н. Средната стойност на първоначалната франчайз такса е около 18 000 лв., а в страните с развит франчайз е пъти по-голяма, (САЩ – 40 000 долара). Освен това франчайзополучателят плаща и месечна “лоялти” такса. Всеки франчайзодател разработва собствена стратегия за месечни отчисления от оборота на франчайзополучателя. Четири са главните подходи – процент от оборота, фиксирана сума, процент от оборота в съчетание с минимална твърда сума или без месечни такси, но със задължението предлаганите стоки да се закупуват единствено от франчайзодателя. Средните месечни отчисления са около 6% от месечния оборот.
Някои от предимствата на купуването на франчайз пред създаването на самостоятелен бизнес са: бързо създаване на утвърдено име; осигуряване на обучение и достъп до оперативна информация за всеки детайл от управлението на бизнеса; а също и мениджърска помощ от страна на франчайзодателя. Франчайзингът е най-успешният бизнес модел на съвременния свят – предлага повече рентабилност, печелба и сигурност от тези, които получавате от банката, на борсата или от инвестиционния план. Франчайз моделът предлага висока доходност и ниски разходи. Размерът на печалбата зависи от активността и амбициите. Франчайз е гаранция за сигурен партньор, на който винаги можеш да разчиташ, партньор, който прилага концепцията за “Win-Win situation”, тоест ситуация, в която и двете страни са печеливши. Франчайзингът превръща малкия бизнес в голям, като други инвестират вместо вас и дори ви плащат за това, като станете франчайзодател и развиете франчайз верига, (5-6 години след създаването на успешен бизнеса). Все още има много пазарни ниши, (екологични храни, туризъм, зелена енергия), който търси, ще намери своята идея за бизнес, например бизнесът на бъдещето е интернет маркетинг – хората вече живеят, информират се и взимат решения в интернет. Клиентите са във Facebook, а вие къде сте? Независимо какво правите, в интернет вие винаги можете да продавате и да печелите още повече на база на изградена цялостна онлайн репутация.
Франчаъзингът е подходящ за активни и предприемчиви хора. Опитът в съответната област не е задължителен. Получавате пълно и задълбочено обучение и тренинг. Можете да възвърнете инвестицията си за броени месеци,(от 2 месеца до 5 години) в зависимост от потенциала и вида бизнес. Франчайзингът е изключително популярен в Съединените щати. По предварителни данни всеки 17 минути в Америка се създава нов франчайзинг. На франчайзинговите компании се пада приблизително една трета от общите продажби на дребно в САЩ. В България франчайзингът прави първи стъпки, (стотина компании с работещи франчайз вериги с около 3 500 обекта), защо вие да не бъдете сред първите? Бъдете оптимисти и професионалисти, разбира се, най-вече реалисти – анализирайте пазарната ситуация, но и самия себе си! Успех!
Stoyantzenev.simplesite.com
Ако имате реална възможност за закупуване на конкретен франчайз, преди да го направите, добре е да бъдат проучени и обмислени следните фактори:
1/ Какъв опит се изисква за реализиране на конкретния франчайз?
2/ Основни данни, история и финансово състояние на франчайзодателя и неговия висш ръководен персонал.
3/ Какви са постиженията на другите франчайзополучатели?
4/ Колко ще струва закупуването на франчайза заедно с бъдещите лицензионни плащания?
5/ Каква финансова и мениджърска помощ предоставя франчайзодателя?
6/ Какви стоки и услуги трябва да се закупят от франчайзодателя?
7/ Стойността и условията на договорите.
8/ Сроковете и условията за подновяване и прекратяване на франчайзинговото споразумение.
9/ Период за възвръщане на направената инвестиция.
Освен средство за навлизане в бизнеса, франчайзингът може да бъде и относително лесен и евтин начин за разрастване на предприемаческата ви фирма. За да се увеличат възможностите за успех при закупуване на франчайз, то бизнесът ви трябва да отговаря на няколко условия:
1/ Да носи достатъчно приходи, за да можете като франчайзополучател да плащате франчайзинговите лицензионни такси и все пак да получавате разумна печалба.
2/ Да се възпроизвежда лесно – бърз оборот, осигуряващ достатъчно средства за разширено възпроизводство.
3/ Да удовлетворява потребността от стока или услуга, търсена и в други части на региона или страната.
4/ Да е лесен за усвояване и управление.
В допълнение към тези четири условия, препоръчвам да се създаде и подложи на тест прототип на съответния обект или бизнес, като се идентифицират и отстранят всички потенциални проблеми на маркетинга и управлението.
Бих ви препоръчал също, да се ориентирате към франчайзинг на бизнес, който изисква директни продажби, защото той предоставя следните възможности:
1/ Директен достъп до клиента.
2/ Клиентът може да проучи продукта в условията на своя дом.
3/ Продавачът може да извършва и допълнителни услуги.
4/ Клиентът има възможност да пробва продукта.
5/ Продуктът не се конкурира с други подобни продукти.
6/ Ако имате каталог, той дава възможност за убедителност в продажбата.
7/ Осигурена гаранция, продавайки продукт на фирма с утвърдено име.
8/ Достъпна цена, осигурена от директната доставка.
Както вече споменах франчайз таксата се заплаща еднократно при отваряне на нов обект и включва обучение на персонала, специализирано обучение на управителя, а в някои случаи и: оборудване, обзавеждане, първоначални маркетингови акции и т.н. Средната стойност на първоначалната франчайз такса е около 18 000 лв., а в страните с развит франчайз е пъти по-голяма, (САЩ – 40 000 долара). Освен това франчайзополучателят плаща и месечна “лоялти” такса. Всеки франчайзодател разработва собствена стратегия за месечни отчисления от оборота на франчайзополучателя. Четири са главните подходи – процент от оборота, фиксирана сума, процент от оборота в съчетание с минимална твърда сума или без месечни такси, но със задължението предлаганите стоки да се закупуват единствено от франчайзодателя. Средните месечни отчисления са около 6% от месечния оборот.
Някои от предимствата на купуването на франчайз пред създаването на самостоятелен бизнес са: бързо създаване на утвърдено име; осигуряване на обучение и достъп до оперативна информация за всеки детайл от управлението на бизнеса; а също и мениджърска помощ от страна на франчайзодателя. Франчайзингът е най-успешният бизнес модел на съвременния свят – предлага повече рентабилност, печелба и сигурност от тези, които получавате от банката, на борсата или от инвестиционния план. Франчайз моделът предлага висока доходност и ниски разходи. Размерът на печалбата зависи от активността и амбициите. Франчайз е гаранция за сигурен партньор, на който винаги можеш да разчиташ, партньор, който прилага концепцията за “Win-Win situation”, тоест ситуация, в която и двете страни са печеливши. Франчайзингът превръща малкия бизнес в голям, като други инвестират вместо вас и дори ви плащат за това, като станете франчайзодател и развиете франчайз верига, (5-6 години след създаването на успешен бизнеса). Все още има много пазарни ниши, (екологични храни, туризъм, зелена енергия), който търси, ще намери своята идея за бизнес, например бизнесът на бъдещето е интернет маркетинг – хората вече живеят, информират се и взимат решения в интернет. Клиентите са във Facebook, а вие къде сте? Независимо какво правите, в интернет вие винаги можете да продавате и да печелите още повече на база на изградена цялостна онлайн репутация.
Франчаъзингът е подходящ за активни и предприемчиви хора. Опитът в съответната област не е задължителен. Получавате пълно и задълбочено обучение и тренинг. Можете да възвърнете инвестицията си за броени месеци,(от 2 месеца до 5 години) в зависимост от потенциала и вида бизнес. Франчайзингът е изключително популярен в Съединените щати. По предварителни данни всеки 17 минути в Америка се създава нов франчайзинг. На франчайзинговите компании се пада приблизително една трета от общите продажби на дребно в САЩ. В България франчайзингът прави първи стъпки, (стотина компании с работещи франчайз вериги с около 3 500 обекта), защо вие да не бъдете сред първите? Бъдете оптимисти и професионалисти, разбира се, най-вече реалисти – анализирайте пазарната ситуация, но и самия себе си! Успех!
Stoyantzenev.simplesite.com
петък, 15 септември 2017 г.
Успешно пътуване по "Магистралата от знания"!
Не само индо-българчетата трябва да се върнат в училище, но и на безработните трябва да се правят курсове по предприемачество и франчайзинг. Всеки безработен, който е посещавал курс през Бюрата по труда, знае на какво посредствено ниво са тези курсове – остарели програми, неподходящи преподаватели в пенсионна възраст, които „отбиват само номер”, за да си приберат хонорара, придатък към „ниските им пенсии”…?!? И от всичко това страдат самите безработни – почти нищо съществено Не научават, получават някакви „дипломи”, на които работодателите гледат с насмешка или въобще Не искат да ги поглеждат…!? Не трябва да продължава тази порочна практика – единствената цел да бъде усвояването на евро-пари! На безработните трябва да се предоставят възможности да започнат свой бизнес „под чадър”, такива възможности предоставя Франчайзингът, като уникална техника за бизнес партньорство, за бързо навлизане в ново бизнес начинание и стабилизиране на едно предприятие в условията на сложна пазарна среда. Статистиката е категорична – от 100 нови фирми след петата година оцеляват едва 3-5 на сто! И обратно – от 100, започнали бизнес по системата на франчайзинга, след петата година оцеляват 95 на сто! И не само оцеляват, а са проспериращи звена в икономиката, които дават реална продукция и разкриват нови работни места. В Северна Америка, (където е създадена системата в лицето на корпорацията „Зингер”), франчайзингът е основен лост за развитие и просперитет! С една дума – ние пак закъсняваме, чакайки инвеститори от чужбина, (а инвестициите са намалели с 50% спрямо миналата година и са най-малко за последните 18 години)! В същото време в банките ни „мухлясват” почти 50 млрд.лв. спестявания на българите…!? Създайте условия да се раздвижат тези пари, за да „раждат” пари! Франчайзингът дава тази уникалната възможност – желанието за съвместна работа на равноправни начала под „шапката” на вече създадено световно Име и в името на печалбата за двете страни, при ясни и точни правила в Кодекса на честта, който трябва да се спазва от франчайзо-дателите и франчайзо-получателите! Сигурен съм, че ще има голям интерес към подобно начинание от страна на много безработни, които първо трябва да бъдат запознати с основите на франчайзинговото право и франчайзинга в практиката, а преди това с основите на Предприемачеството! Повече на: Facebook.com/Stotzen Merketing (Безплатна Самообразователна програма „Пердприемач”)
четвъртък, 14 септември 2017 г.
Рекламата, вашето право на избор
Този, който не прави реклама, за да прави икономии, е все едно да спре часовника си, за да печели време!? Баналните словосъчетания като "топ оферти", "ексклузивни цени", супер качество" и т.н. не са в състояние да впечатлят вече никого! Още повече, че хората нямат достатъчно време и търпение да кликнат върху всяка реклама, която им "обещава" най-доброто качество на... най-ниска цена..., така че трябва да сте много по-креативни! Вашето рекламно послание трябва да бъде едновременно кратко и ясно, но и отличаващо ви от конкурентите! Отговаряйте на всички коментари и въпроси, свързани с рекламата! Ако ги оставите без отговор, ще си направите едновременно с рекламата и антиреклама! Трябва да сте нащрек за всяка иновация, която може да ви донесе по-добри резултати от рекламата и да ви привлече повече клиенти. Когато реклама си върши работата, милиони хора запазват своята!
Stoyantzenev.simplesite.co m
Stoyantzenev.simplesite.co
сряда, 13 септември 2017 г.
Доверието се изгражда трудно, но се губи лесно!
Загубеното доверие е като смачкан лист хартия - както и да го изглаждаш, все смачкан си седи! Безупречната репутация е гаранция за успешен бизнес! Иновативни маркетинг стратегии; фирмени стандарти; пазарни анализи; създаване на дигитално съдържание; онлайн репутация; мониторинг:
Stoyantzenev.simplesite.com
Stoyantzenev.simplesite.com
вторник, 12 септември 2017 г.
Вирусен маркетинг
Вирусен маркетинг - потребителите разпространяват безплатно към своите приятели вашата реклама на предлагания продукт. СПАМ е забранен към физически лица! Нежеланата реклама - СПАМ може да се изпраща само до юридически лица, ако не е поставено изрично условие.
Рекламата е неизбежната необходимост - създаване на текстове, рекламни послания и комуникационни материали, които провокират интерес.
Stoyantzenev.simplesite.com
Рекламата е неизбежната необходимост - създаване на текстове, рекламни послания и комуникационни материали, които провокират интерес.
Stoyantzenev.simplesite.com
понеделник, 11 септември 2017 г.
Идеалите...
Идеалите да станат цели, а целите - действителност! Когато човек не изпитва удоволствие от процеса на своя труд, то много лесно може да го потърси в желанието да притежава резултатите от труда. Работи по-интелигентно, по-находчиво, а не по-усилено! Работи за себе си, за да не подаряваш печалбата си на работодателите!
петък, 8 септември 2017 г.
понеделник, 4 септември 2017 г.
Образованието...
"Скучни учебници и ужасни учители"... Учебниците не трябва да бъдат Само "шарени", а съдържателни и увлекателни! Учителите трябва да бъдат мотивирани - те Не са доволни от 15% увеличение на мизерните си заплати, искат Не проценти, а пъти увеличение! Всички искаме, но няма откъде...!? Кампанията "Магистрала от знания", да се върнат "индо-българчетата" в училището, какво ще донесе? А после, какво ще правят? Като станат "по-учени", ще искат Не по 20, по 200 лева за Глас...!? И тогава политиците ще загубят основните си "гласоподаватели"...!? Освен това, новите "на-учени" ще искат и да управляват! А нас вече ни управлява един "учен индо-българин" и разпродаде всичко за по Левче..., преди 20 години!!! Това ли искате пак? Насила Учен се не става!
петък, 1 септември 2017 г.
Крива на работоспособността в синхрон с био-ритмите
Нашият организъм се подчинява на особен режим, диктуван от „вътрешния часовник”. Какви съвети за добра форма и продуктивност дават хроно-биолозите, изучаващи биологичните цикли на човека:
7:00 – Час, идеален за събуждане. Надбъбречните жлези отделят първата доза хормони. Сред тях преобладава адреналинът, който ускорява пулса,активизира кръвообращението. Пийте чаша топла вода, за да подобрите перисталтиката на червата и за детоксикация.
7:30 – Заредете се с необходимата за деня енергия с лека гимнастика или разходка в парка (гората), за да се заредите с биологична енергия. Ако се вълнувате за теглото си, по това време везната показва най-точно реалните килограми.
8:00 – Кулминация на стомашната активност. Благодарение на това храната се смила по-бързо, организмът извлича от нея максимум енергия. Плодове с кисело мляко, пълнозърнест хляб, кафе вместо зелен чай – подобна закуска ще ви поддържа работоспособни до обяд.
12:00 – Звезден час за сърдечния мускул.По това време на деня вашият „мотор” работи с пълна пара, затова не о изнудвайте с прекалено голямо физическо натоварване. По-добре се откажете от кафето и шоколада. Хроно-биолозите препоръчват да посветите тази част от деня на интелектуален труд. Гарантират, че ще бъдете способни да решите и най-сложните задачи. Ще ви хрумнат и куп умни идеи. Аз се присъединявам към това твърдение – гарантирам го от личен опит!
13:00 – Време за пълноценен обяд. За предпочитане са белтъчините и сложните въглехидрати, за десерт – парче натурален шоколад. След обедното хапване настъпва спад на биоритмите. Тялото има нужда от почивка. Дори да се самозаставите да работите, няма как да сте продуктивни и ефективни!
14:00 – В този отрязък от деня усещането за болка е притъпено. Аналгетиците са по-ефикасни и действат почти 2 пъти по-продължително, отколкото сутрин и вечер. Подходящо време за посещение при зъболекар.
15:00 – 16:00 – Сърцето „дреме”: кръвообращението на мозъка и вътрешните органи е забавено. Само стомахът работи. Ако нямате възможност за почивка, заемете се с някаква рутинна дейност, която не изисква интелектуални усилия!
17:00 –Начало на втората възходяща крива на трудоспособността, прилив на жизнени сили. Чаша кафе или блокче шоколад ще ускори процеса.
18:00 – 19:00 – След работния ден организмът жадува покой. Идеален по това време е масажът. Той усилва циркулацията на кръвта, помага за сваляне на мускулното напрежение и за пълно отпускане.
20:30 – Дошъл е моментът да се погрижите за своята кожа. Почистете я добре, след това нанесете подходяща маска. Порите ще поемат ферментите като гъба и през нощта кожата ви ще почине и ще се възстанови. Смесете чаена лъжичка мед ли зехтин с крема си за лице и нанесете дебел слой. Измийте с топла вода след 20 минути.
22:00 – 23:00 – За да се възстанови напълно, вашият организъм се нуждаете най-малко от 7 часа дълбок спокоен сън. Преди да си легнете, проветрете спалнята и изпийте чаша топло мляко с мед. Чаша червено вино може да свърши по-добра работа.
В обобщение, може да се установи, че най-голяма е работоспособността между 10-12 ч. и 17-18 часа, без да се подценява всяка индивидуалност! Сверете си „часовника”!
Stoyantzenev.simplesite.com
Нашият организъм се подчинява на особен режим, диктуван от „вътрешния часовник”. Какви съвети за добра форма и продуктивност дават хроно-биолозите, изучаващи биологичните цикли на човека:
7:00 – Час, идеален за събуждане. Надбъбречните жлези отделят първата доза хормони. Сред тях преобладава адреналинът, който ускорява пулса,активизира кръвообращението. Пийте чаша топла вода, за да подобрите перисталтиката на червата и за детоксикация.
7:30 – Заредете се с необходимата за деня енергия с лека гимнастика или разходка в парка (гората), за да се заредите с биологична енергия. Ако се вълнувате за теглото си, по това време везната показва най-точно реалните килограми.
8:00 – Кулминация на стомашната активност. Благодарение на това храната се смила по-бързо, организмът извлича от нея максимум енергия. Плодове с кисело мляко, пълнозърнест хляб, кафе вместо зелен чай – подобна закуска ще ви поддържа работоспособни до обяд.
12:00 – Звезден час за сърдечния мускул.По това време на деня вашият „мотор” работи с пълна пара, затова не о изнудвайте с прекалено голямо физическо натоварване. По-добре се откажете от кафето и шоколада. Хроно-биолозите препоръчват да посветите тази част от деня на интелектуален труд. Гарантират, че ще бъдете способни да решите и най-сложните задачи. Ще ви хрумнат и куп умни идеи. Аз се присъединявам към това твърдение – гарантирам го от личен опит!
13:00 – Време за пълноценен обяд. За предпочитане са белтъчините и сложните въглехидрати, за десерт – парче натурален шоколад. След обедното хапване настъпва спад на биоритмите. Тялото има нужда от почивка. Дори да се самозаставите да работите, няма как да сте продуктивни и ефективни!
14:00 – В този отрязък от деня усещането за болка е притъпено. Аналгетиците са по-ефикасни и действат почти 2 пъти по-продължително, отколкото сутрин и вечер. Подходящо време за посещение при зъболекар.
15:00 – 16:00 – Сърцето „дреме”: кръвообращението на мозъка и вътрешните органи е забавено. Само стомахът работи. Ако нямате възможност за почивка, заемете се с някаква рутинна дейност, която не изисква интелектуални усилия!
17:00 –Начало на втората възходяща крива на трудоспособността, прилив на жизнени сили. Чаша кафе или блокче шоколад ще ускори процеса.
18:00 – 19:00 – След работния ден организмът жадува покой. Идеален по това време е масажът. Той усилва циркулацията на кръвта, помага за сваляне на мускулното напрежение и за пълно отпускане.
20:30 – Дошъл е моментът да се погрижите за своята кожа. Почистете я добре, след това нанесете подходяща маска. Порите ще поемат ферментите като гъба и през нощта кожата ви ще почине и ще се възстанови. Смесете чаена лъжичка мед ли зехтин с крема си за лице и нанесете дебел слой. Измийте с топла вода след 20 минути.
22:00 – 23:00 – За да се възстанови напълно, вашият организъм се нуждаете най-малко от 7 часа дълбок спокоен сън. Преди да си легнете, проветрете спалнята и изпийте чаша топло мляко с мед. Чаша червено вино може да свърши по-добра работа.
В обобщение, може да се установи, че най-голяма е работоспособността между 10-12 ч. и 17-18 часа, без да се подценява всяка индивидуалност! Сверете си „часовника”!
Stoyantzenev.simplesite.com
Абонамент за:
Публикации (Atom)