Powered By Blogger

четвъртък, 29 юни 2017 г.

ТУРИЗМЪТ – ИНДУСТРИЯ НА ГОСТОПРИЕМСТВОТО


Индустрията на гостоприемството (от англ. Hospitality) е обобщено понятие за хотелиерството и е основа за съществуването и развитието на туристическата индустрия. Хотелиерството обединява всички дейности, свързани с обслужването на туристите: хотели, ресторанти, развлекателни, спортни и анимационни дейности, туристически агенции и транспортни фирми. Турист...ът има определени очаквания, породени от рекламата на продукта, в каква степен ще бъдат задоволени зависи от отделните субекти, създаващи туристическият продукт. Маркетингът в туризма, (в частност в хотелиерството) трябва да се съобразява с краткотрайността на хотелиерския продукт, тъй като неговия живот е изключително кратък – до 24 часа в денонощието, което е продължителността на една нощувка. Незаетата хотелска стая представлява безвъзвратно загубени приходи, което обяснява и невъзможността за складиране, (основната специфика на тази дейност). Фактът, че е наложително присъствието на туриста в хотела за производство и потребление на продукта, отхвърля познатите подходи от стоковия маркетинг, при който са разделени производствената и маркетинговите дейности. За хотелиерството е характерно това, че продуктът (обслужването) и маркетинга са в непрекъснато взаимодействие и част от общ неразделен процес. Има специално разработен модел за маркетинг-микса в хотелиерството (Модел на Рендган), който включва само: - продуктовия-микс – продукти и услуги, насочени за задоволяване на целия пазарен сегмент; - презентиращия-микс – който цели да превърне в осезаем и реален туристическия продукт за насърчаване и облекчаване на продажбите; - комуникационния-микс – обхваща средствата и каналите за убеждение и насърчаване на покупките, подчертавайки осезаемостта на продукта/услугите, съпроводен с мониторинг на туристическата удовлетвореност. Моделът на Рендган не подценява пласментната и ценова политики, но поставя акцента на спецификата на хотелиерския продукт.
От казаното дотук, можем да направим предварителния извод, че маркетингът и продажбите се различават в туризма. Да продаваш е опитът да накараш потребителя да купи. Маркетингът е процесът на откриване на това какво потребителят може да купи и след това да се произведе, комуникира и дистрибутира този желан продукт. Класическият комплекс от маркетингово въздействие, наречен маркетинг-микс, обобщава в себе си т.нар. „четири Р”: продуктова политика (product); пласментна политика (place); ценова политика (price); комуникационна политика (promotion). В сферата на туризма те се допълват от поне още три „Р” – people, physical evidence, process people - това е екипът от хора, които осигуряват продукта; physical evidence са материалните свидетелства за възможността продуктът да бъде доставен и ползван – сградата на хотела, интериора, оборудването, мебелите и т.н. Process е начина на предоставяне на услугите, като комплекс от дейности. Доколкото желаният комплекс от дейности в туризма се изменя, се изменя и маркетинговият микс. Създаването на туристическият продукт съвпада с потреблението му във времево и пространствено отношение. Това затруднява процеса на избор от страна на потребителите, които могат да оценят полезността само след акта „производство-потребление”. Невъзможността туристическият продукт да се складира е предизвикателство пред съгласуването на търсенето и предлагането. Човешкият фактор в предоставянето на туристическият продукт е изключително важен. Компонентът услуга в туристическия продукт изисква качествен човешки потенциал с подходяща квалификация, експертни възможности, добър практически опит, интелигентност, висока култура и обноски, общителност, изключителна вежливост и внимание към клиента, честност, почтеност, отзивчивост и обслужване винаги с усмивка. Клиентът е най-важният фактор за туристическата дейност и трябва да бъде обект на отлично обслужване!
Маркетингът в туроператорската и агентска дейност е приоритет и е по силите преди всичко на големите концерни и холдинги. Акцентът при маркетинговата дейност пада върху организираните пътувания с цел отдих и почивка. Съществено място заемат рекламната брошура и каталогът като средства за продажба на туроператорския продукт и каналите за реализация и дистрибуция. Маркетинговите проучвания изискват значителни ресурси, които варират между 5 и 15% от оборота на туроператора. Първи етап – планиране на туристическия продукт. Втори етап – селекция и избор на партньори, с които се установяват договорни отношения. На третия етап се определя крайната продажна цена на продукта, обусловена от провежданата ценова политика. Следва един от най-важните етапи: рекламата на туристическия продукт – включване в туристически каталози, брошури, представяне на туристически борси и изложения, в социалните мрежи, интернет и т.н. Основна роля за реализацията на туристическия продукт има мрежата от туристически агенти (посредници). Съгласно определението на Световната Туристическа Организация (World Tourism Organization - WTO), туристическите агенти изпълняват две основни функции – предоставянето на туристическа информация и посредничество при продажбата на отделни продукти/услуги, предлагани на туристическия пазар. От гледна точка на маркетинга турагентите имат значение за придвижването на туристическият продукт към крайния потребител. Тяхната задача е да го направят по-достъпен, като същевременно облекчават процеса на покупката за клиента. Съвременните средства за електронна търговия вече отнемат част от функциите на турагента – клиентът може сам да направи избора си онлайн, без посредници, без загуба на време и средства.
Стратегическото планиране определя какви маркетингови действия ще бъдат предприети, кога тези действия са необходими, кой е отговорен за провеждането им, кога и как ще бъдат завършени, как ще бъдат координирани. Тъй като организацията не може да контролира средата, в която функционира, тя е принудена да променя и адаптира методите си на действие. Трите основни групи проблеми, свързани с маркетинговите стратегии са: маркетингова сегментация, маркетингов микс и стратегии на растежа. Процесът на маркетинговото планиране в туризма трябва да бъде различен от този, прилаган в стоковия маркетинг. При стоковия маркетинг планирането условно може да се раздели на три етапа: пред-потребление, потребление и след-потребление. Основният акцент пада върху първия етап по отношение на планирането и внедряването на маркетинговата стратегия, докато вторият етап има незначително въздействие върху удовлетвореността от потреблението на продукта. Едва на третия етап, маркетингът получава обратна информация от потребителя, която показва нивото на удовлетвореност. На тази основа могат да се предприемат корективни мерки. Маркетинговото планиране в туризма значително се различава. Обхватът и съдържанието на първия етап са незначителни, като акцентът се измества върху втория етап. Това е така защото „производството” на туристическия продукт не може да се осъществи преди втория етап на пряко въздействие с клиента, (това е и основната специфика на туризма). Продуктът, цената, качеството и другите елементи на маркетинг-микса могат да бъдат видоизменяни в процеса на потребление. Това положение е като „ремикс” (от англ. remixing), което означава прекомбиниране, повторно разбъркване, като тези комбинации са възможни чрез непосредствено наблюдение по време на потребелението, което осигурява незабавна обратна информация. В резултат на това, обратната връзка в третия етап остава без особено значеине, което е пълна противоположност на материалната сфера при търговията със стоки.
Високите изисквания към персонала в сферата на туризма налагат неговата по-висока мотивация, за да се постигне по-високо качество в обслужването и удовлетвореност у туриста!
Stoyantzenev.simplesite.com

сряда, 28 юни 2017 г.

Иска ни се в България туризмът да бъде №1

    Туризмът, като индустрия на гостоприемството налага обслужване с усмивка! Качество се прави от качествени хора! Обучението на персонала е ключов фактор в този процес, (Успешните продажби=Съвършенство в потребителското обслужване+Активно обучение+Мотивация на персонала), съпътствано от Мониторинг на процесите на обслужване на потребителите! Всичко това налага повсеместното въвеждане на т.нар. „тренинг профили” – обучение на място ...в условията на непрекъснат трудов процес, осъществявано от опитни специалисти на съответното работно място!
    Въвеждане на почасово, мотивиращо заплащане; определяне на минимална почасова ставка, специално за сферата на туризма, (например 5,50 лв./час).
    Иска ни се в България всичко да бъде туризъм, но да искаш, значи да можеш!
    Stoyantzenev.simplesite.com

понеделник, 26 юни 2017 г.

Златното правило:

Туристите се връщат пак само там, където са посрещани добре!

Имаме идеални условия за развитието на био-земеделие, а после да докараме чужденците тук да консумират вкусните ни плодове, зеленчуци, млечни и месни продукти. Или, можем да изнасяме тези продукти на много по-високи цени! А сега предлагаме на туристите "Шопска салата" от турски и гръцки безвкусни домати и краставици... Това не е "шопска", а "анадолска" салата...! Това също генерира недоволни клиенти! Основният недостатък на туристическата дейност е, че ако днес не се продаде нощувката в хотела, губи се безвъзвратно, (утре не може да бъде продадена за две)! Същото е и с храната в ресторанта – не се ли консумира на момента, тя се разваля и трябва да бъде изхвърлена!Основният недостатък на туристическата дейност е, че ако днес не се продаде нощувката в хотела, губи се безвъзвратно, (утре не може да бъде продадена за две)! Същото е и с храната в ресторанта – не се ли консумира на момента, тя се разваля и трябва да бъде изхвърлена! Основният недостатък на туристическата дейност е, че ако днес не се продаде нощувката в хотела, губи се безвъзвратно, (утре не може да бъде продадена за две)! Същото е и с храната в ресторанта – не се ли консумира на момента, тя се разваля и трябва да бъде изхвърлена!
Facebook.com/Stotzen Merketing

петък, 23 юни 2017 г.

Докога ще си останем евтина „алкохолна” и „секс” дестинация?


Докато предлагаме евтин алкохол и евтин секс… Това привлича туристи от най-слабите социални слoеве, което обяснява и тяхното поведение…!? А какво друго можем да предложим? Например, оставаме евтина „алкохолна” и „секс” дестинация за чужденците и недостъпна за над 50% от бедните българи?оставаме евтина „алкохолна” и „секс” дестинация за чужденците и недостъпна за над 50% от бедните българи?оставаме евтина „алкохолна” и „секс” дестинация за чужденците и недостъпна за над 50% от бедните българи?Културно-историческият туризъм беше фокусът на кампанията за насърчаване на вътрешния туризъм, която Министерството на туризма направи съвместно с общините още преди година Истинската стойност на туризма отива отвъд понятия като приходи, оборот и нива на заетост. Най-голямата ценност на туризма се състои в силата му да събира хората и да ги прави по-добри!. Вътрешният туризъм проправя път на международния, затова преди всичко трябва да се заложи на Българина! Кои причини отблъскват българите да почиват в България и кои са причините да ги привличат за почивка в чужбина? Многофакторният анализ показва, че разнообразието, любопитството, търсенето на нещо ново, различно и непознато, на нови изживявания и нови места, на контраст и психологическо отдалечаване от обичайната среда, са водещи причини за пътуванията на българите в чужбина. Гарантирането на сигурността на туристите е сериозен проблем в нашите условия! Ниската удовлетвореност от почивката в България в сравнение с почивката в чужбина - в много случаи почивката в България се възприема като "риск", особено от хората с по-висок социален статус, които живеят на високи обороти и не искат да рискуват най-ценното си време през годината и да прекарат отпуската си в България. Предлагането, което не си заслужава цената се смята за основен фактор за отбягване на почивка в България и обратно - доброто съотношение цена-качество привлича българите в чужбина. Нивото на обслужване - отношението на обслужващия персонал, като отзивчивост към проблемите на туриста, вежливост, уважение, обслужване с усмивка, се оценяват по-високо от почивалите в чужбина. Според мнението на българския туристически бизнес основната причина за недоброто обслужване е сезонният характер в повечето туристически места у нас, което снижава склонността на мениджърите да инвестират в обучение на персонала, поради несигурната възвръщаемост на инвестицията в сиво вещество. В България е разкъсана връзката на интереси: собственик-мениджър-обслужващ персонал - тези интереси са различни и разнопосочни, няма достатъчна мотивация и се имитира работа, от което страдат всички, а туристът не е удовлетворен! Свръх застрояването, лошото състояние на инфраструктурата, мръсните плажове и море, хаос, липса на пространство, строежи, неуредици с концесионерите на плажните ивици и ски зоните, отблъскват туристите от българските курорти, а чистотата на плажа/водата/курорта, добрите пътища, по-слабо урбанизираната среда, по-добрите условия за деца, по-добрата анимация, възможността за спокойна и сигурна почивка - всичко това привлича българите в чужбина. Българите отдавна не се смятат за туристи "втора ръка" и са желани и предпочитани гости и поради това, че ползват много допълнителни услуги срещу заплащане. Масовата представа за България като туристическа дестинация на вътрешния пазар е "двуполюсна" - море (юли - август) и планина (януари - март), затова през междинните месеци (април - май, октомври) има по-голям интерес към пътуванията в чужбина. Недостатъчна и необективна е рекламата за почивка в България. От гледна точка на ефективното търсене българският пазар е най-големият национален пазар за българската туристическа индустрия. По обем на вътрешния туризъм България (33%) е на последно място от сравнимите по население страни, като се доближава само до Словакия и изпреварва само малки страни като Словения , Балтийските страни и Кипър, а (Швеция - 77%, Ирландия - 36%, Португалия - 40%). Вътрешният туризъм проправя път на международния! За да се случи възходящо развитие на вътрешния туризъм в България, трябва да се води по-гъвкава пазарна политика, предхождана от активна реклама, което изисква съответните знания, умения, правен, технически и финансов капацитет! Вътрешният туризъм проправя път на международния! Истинската стойност на туризма отива отвъд като понятия приходи, оборот, нива на заетост. Най-голямата ценност на туризма се състои в силата му да събира хората и да ги прави по-добри!
Stoyantzenev.simplesite.com

сряда, 21 юни 2017 г.

Бъдещето отдавна е тук...



Бъдещето отдавна е тук..., просто още не е дошло за всеки! В Барселона не искат повече туристи - свръх посещаемост и местните жители протестират срещу увеличаването на туристо-потока...!
 А ние...?! България и София трябва да бъдат рекламирани като интересна и живописна дестинация, а не като най-евтина! Новата основна цел на България е да стане страна за целогодишни краткосрочни пътувания, изхождайки от основните световни тенденции в туристическите пътувания: 1. Стремеж към повече, но по-кратки пътувания; 2. Стремеж към по-малко разходи - комбиниране на авиолинии (ниско тарифни); 3. Онлайн организация на пътуването, (за по-малко от 100 секунди) - 7 милиарда на час в световен мащаб. Краткосрочните пътувания имат характер на допълнително пътуване, различно от основното пътуване за ваканция. Хората имат нужда да сменят средата за кратко време, за да преодолеят стреса. Това пътуване може да бъде свързано с предварително избрано събитие. 50% от подобни пътувания са генерирани от жители на Европа. 84% от Българите пътуват в България, (до 2 нощувки), но българите реализират 1/3 от всички пътувания, (34%). Ето защо добре би било да се реши Законодателно: Работодателите да дават Ваучер "Ваканция", (над 500 лв.), към заплатата на всеки работещ. Този Ваучер да бъде валиден само на територията на България - така ще подкрепим родната индустрия, като увеличим заетостта на туристическата база и приходите от дейността! Друг сериозен резерв представляват трудно подвижните хора, (само в Европа те са над 50 милиона, а в света - над 500 млн.). Тук сериозен проблем представлява Достъпността - "Подай ръка и аз ще успея"! По Социалните ни програми могат да бъдат давани Ваучери "Ваканция" и на тези хора! Туристите искат жива атракция, (Винени празници в Пловдив; Оперен Сити Брейк в София; Рибни фестивали в Несебър - септември/октомври; Месец на виното - Поморие; "Сурва" в Перник и т.н.). Това са добре образовани хора с определени интереси и с добри доходи, (в голямата си част 25-35 г., и над 55 г.). това налага създаването на нови събития и активното им рекламиране заедно със съществуващите - създаване на "Smart" пакет-и, (кратки пътувания, на достъпна цена, онлайн организация - до 100 сек.). Тези пътувания са подходящи и като уникален подарък по конкретен повод! Хората обичат да купуват, но не и да им продават! Не забравяйте, че най-големият ви конкурент е Клиентът, защото има избор! Заедно можем да приложим добрите практики в туризма! Stoyantzenev.simplesite.com

вторник, 20 юни 2017 г.

Ре-ферендуми – нали искаме да сме Швейцария на Балканите


Няма нужда една страна да е „подходяща” за демокрация, защото тя става такава чрез демокрацията! Повече от четвърт век бленуваме да сме Швейцария на Балканите – невероятно уредена, спокойна и стабилна държава, на коятo се възхищават всички, а какво сме? В България няма ред, нито в движението по пътищата, нито в управлението на страната, само престъпността ни е организирана…!? Веднага някои ще опонират – лесно им на швейцарците, златото на целия свят се стича в трезорите на „Банхофщрасе”…, и „пари при пари отиват”… А защо това се случва именно там, в три пъти по-малка от България страна с враждебна за обитаване природа? И парите се подчиняват на определени закони – отиват, където е по-сигурно, гарантирано предвидимо, където са невъзможни катаклизми и революции, родени от болни глави! Самите швейцарци мъдро са го измислили – повече от 200 години постоянно и пряко участват в управлението на страната, (пред избирателните урни, с писма, а вече и електронно, имат решаващата дума по всички въпроси, от такива като членството в ООН и ЕС, през устройството на армията, до прозаичната дилема какви лампи да се сложат на общинския площад)! Удивително за чуждия поглед, но гражданите на конфедерацията, („Хелветика”, създадена преди 730 години), изразяват мнението си 4 пъти в годината по около 30 въпроса чрез Референдум, затова Референдумът за швейцарците е повече от свещена крава! Ако попитате, който и да е швейцарец от кой национален символ би се лишил – от референдумите, от часовниците, от кравите…? Без да се замисля ще ви каже – никога от референдумите! Защото без тях няма да имат нито крави, нито часовници…! За чужденеца е и кратката формула: „Не Швейцария прави референдумите, а референдумите правят Швейцария!” Тук е важно да поясним, че в страната никога не се провеждат Плебисцити - това е допитване, инициарано от властта, за да й додаде легитимност, докато Референдумът дава сила на гражданите, защото именно те определят темите му! Най-голямото постижение на пряката демокрация, което швейцарците възприемат като част от националната идентичност, е именно т.нар. гражданска инициатива – според това право при събрани 100 хил. подписа за 18 месеца, поставеният въпрос задължително отива на Национален референдум! Прагове за валидност няма! През последните десетилетия поисканите от гражданите референдуми се увеличават, макар броят на одобрените идеи да е пренебрежително малък. Защо тогава пестеливите и свръх практични швейцарци упорито гласуват ли гласуват, отделяйки време, пари и усилия? Отговорът е ясен – със сигурност са преценили печалбата от вложението, наречено Референдум! Над 150 годишното постепенно разширяване на обхвата и механизмите на пряката демокрация доказва, че всички печелят, когато обществото обръща поглед към незабелязани, пренебрегвани или направо нежелани от политиците проблеми и негативни тенденции! Това е голямата роля на референдумите – преди де каже своето „Да” или „Не”, всеки може да проследи, най-вече чрез отлично регулирано медийно отразяване, обстойната аргументация на позициите! И понеже швейцарците са си научили отдавна историческия урок по солидарност и мисъл за своето благоденствие само като част от общото, все по-малко странно е как е възможно да отхвърлят намаляването на данъците, въвеждането на т.нар. „базисен доход”, на по-дългите отпуски,  да ограничат придобиване на ваканционен имот заради презастрояване, да „преселят” легалната услуга „платена любов” от улицата в специални, контролирани помещения…! Императивно, всяка промяна в Конституцията, задължително подлежи на народно одобрение, а никой закон не влиза в сила, ако в срок от 100 дни от приемането му 50 хил. с право на глас поискат Референдум по него! По пътя на пряко упражняваната воля, гражданите имат лост не само да държат под око всички органи на представителната власт, но и във всеки момент да я „удрят през ръцете”! Така те имат самочувствието на действителен суверен, който никога не може да бъде поставен пред свършен факт! А народните избраници от всички нива винаги имат едно наум, че решенията им са предпоследни, и се стремят да не провеждат злепоставящи ги недомислени или неприемливи за обществения интерес закони! Дисциплиниращата роля на този контрол се демонстрира от факта, че за век и половина само 7% от законите са били оспорвани с референдум! Безспорно тази практика вдига бариерата между гражданите и властта и те по-често си партнират, отколкото противопоставят. И понеже посоката се избира бавно, но за дълго и се следва без компромисно, то в крайна сметка да правиш референдуми излиза по-разумно и много по-евтино! Смешен е „плачът” и за некомпетентността на хората от народа да решават важни проблеми – ако беше така, оазисът сред Алпите отдавна щеше да е рухнал, защото там отдавна няма неприкосновени за гражданското мнение теми! И статистиката е категорична – колкото повече референдуми са проведени в дадена община по въпроси на обществените финанси например, толкова по-добро е състоянието им, (от икономическа гледна точка всичко е в полза на пряката демокрация и нищо не е срещу нея)! Монополизирането на „компетентността”, не е нещо ново, но звучи особено неубедително във века на всеобхватната информация – за какъв морален казус може да се говори, ако обикновените граждани са компетентни да избират елита, а после стават „аутсайдери”, неспособни да преценят кое е за тяхно добро…?!? Понеже говорим за швейцарския опит, факт е, че дискусията около референдумите никога не е спирала, че процесът не е бил и не е гладък, че има „капани”, но нищо по-добро все още не е измислено…! Все още ли мислите, че можем да бъдем Швейцария на Балканите…?!

понеделник, 19 юни 2017 г.

СПА туризъм

    Това наименование у нас се използва, за да обозначи няколко сходни форми на туризъм: Балнеология, СПА и уелнес. Утвърдено е схващането, че балнеологията се характеризира с ефективно лечение и рехабилитация, осъществявани под медицински контрол, докато СПА и уелнес се свързват с процедури за отпускане и постигане на комфорт на тялото и душата, основани на различни природни ресурси: минерална вода, етерични масла, лечебна кал, камъни, соли и др. Здраве чрез вода, (Sana Per Acqua) се прилага още от древността – има силен антистресов ефект. Водните процедури усилват кръвообръщението, отпускат запушените подкожни тъкани, тонизират разтегнатата епидерма , отпускат ставите и мускулите отново се моделират. Повече на: Facebook.com/Stotzen Merketing

петък, 16 юни 2017 г.

Eх, море-то...


Отново е лято, куфарите са готови за път, отвсякъде ни атакуват оферти с примамливи цени и обещания за райски преживявания… Туристическите агенции обаче са по-скромни, когато се стигне до въпроса с „екология-та”… Затова, ако твърдо сте решили да посветите скъпоценните си отпускарски дни на някое крайбрежие, послушайте специалистите океанолози - те абсолютно безкористно ще ви разкрият съдържанието на най-посещаваните водни басейни. Естествено, за да нарушиш екологичния баланс на Световния океан, трябва сериозно да се постараеш, но човечеството се е справило доста успешно поне с тази задача…!? Днес удоволствието да се потопиш в чиста и прозрачна вода и да хапнеш морски дарове се е превърнало в голям късмет и лукс… Черно море:  – независимо от романтичния ореол на „най-синьото море” екологичната ситуация тук никак не е на ниво!? И както изглежда, възстановяването й е физически невъзможно! Съотношението на площта на водо-сбора (реките, които се вливат в морето) и площта на самото море е най-неизгодното – 6:1, а и водо-обемът е много бавен. Към всичко това се добавят и водите на Дунав, който „пътешества” през десет страни на Европа. Не е нужно да си специалист, за да видиш, че водата на черноморските ни плажове е кафеникава…, а видимостта – не повече от 20 сантиметра! Затова е най-добре да се къпете при температури 20-21 градуса. Стане ли водата по-топла, микрофлората, (причинител на инфекции) се размножава с утроен „ентусиазъм” – за това лято
ни „обещават” атака от над 130 вируса! Балтийско море:  – за съжаление къпането в него не е приятно, причината е същата – мръсно е! Балтийската риба не е с най-доброто качество. Основаната вина не е на руснаците към екологията, въпреки че тя не се различава много от нашата… Главната причина е географското положение на Балтийско море – то е обкръжено от страни с развита промишленост (Норвегия, Швеция, Литва, Латвия, Естония). Из водите му се движат танкери, а заради ниската му температура прекалено бавно се възстановява след замърсяване. Адриатическо море, бреговете на Тунис:  – хлорофилът е над нормата, а при температура над 25-26 градуса се наблюдава и цъфтеж. Морето е в тежко положение – заедно с водите на река По, в него попада и мърсотията на интензивната италианска промишленост. Само в края на 90-те години на миналия век обемът на изхвърлените отпадни води в Адриатическо море е бил десет пъти повече в сравнение със средата на 20 век. Затова избягвайте затворените заливи и лагуни на Триест и Венеция! Средиземноморските плажове на Франция, Испания и Италия:  – тези страни са източници на три четвърти от промишлените и селскостопанските замърсявания, които попадат в морето. Много скоро саморегулацията на Средиземно море ще се изчерпа „Greenpeace„ вече бие тревога, че един на десет плажа от участъка между Кан и Капри не съответства на нормите на Европейския съюз! Първите признаци вече са налице – изхвърлените мъртви делфини по плажовете…!? Според еколозите популацията на животни, живеещи по плажовете – тюлени и средиземноморски костенурки се е намалила два пъти. Хапвайки морски продукти, едва ли ще се отровите, но не прекалявайте, защото живакът и тежките метали, съдържащи се в тях, превишават нормите! В същото време плажовете край Крит, Гърция, Израел или Турция са най-чистите  и „живи” от цялото Средиземноморие – това са отлични места за любителите на екологичното къпане и свежите морски дарове,  (няма промишлени предприятие, но бедата, с която не могат да се справят, са полиетиленовите пликчета, които са бедствие за целия цивилизован свят). Португалското крайбрежие и Мъртво море:  – ниско-отпадачна промишленост, голяма дълбочина и при това – океан, него по-трудно ще го замърсиш… Покрай Португалия водата се пречиства от Гълфстрийм. Мъртво море също е много чисто, но за морска флора и фауна не може да се говори – водата е толкова солена, че в нея нищо не може да живее, нито риба, нито водорасли. Ала ползата за човешкия организъм е огромна – солената вода лекува не само кожни заболявания, а и ревматизъм, депресия и др.! Сейшелите и островите в Карибско море:  – уединени острови, далеч от цивилизацията, те са най-доброто място за къпане, (водата е идеално прозрачна, покрай тези острови морето е топло целогодишно). Силните океански течения помагат да се възстанови биологичния баланс, дъното недалече от брега рязко потъва в дълбините, което не позволява да се застояват вредните отпадъци, въпреки че не са много, (наоколо няма никакви промишлени предприятия, а танкерите минават на далече). Индонезийският архипелаг (Бали, Малайзия), Сингапур, Австралия:  – единственият източник на неприятности са морските обитатели, (общуването с медузата, наречена „морска оса”, често завършва плачевно). Трябва да се внимава и с кораловите рифове – допирът до огнения корал може да доведе в най-добрия случай до изгаряния!

сряда, 14 юни 2017 г.

Етичен кодекс на туриста

1. Пътувай в дух на милосърдие и истинско желание да научиш повече за хората в страната-домакин.
2. Бъди сензитивен за чувствата на хората, като избягваш поведение, което би могло да се изтълкува от тях като застрашително. Това се отнася в най-голяма степен до фотографирането.
3. Култивирай навика да изслушваш и наблюдаваш, а не просто да слушаш и гледаш....
4. Осмисли, че често хората в страната, където си отишъл, имат времеви разбирания и понятийни разбирания, различни от твоите собствени; това не ги прави по-ниско поставени, а само по-различни.
5. Вместо да гледаш за райски плаж, открий обогатяващата среща с различния начин на живот през призмата на чуждите очи.
6. Привикни с местните обичаи – хората ще са радостни да ти окажат помощ.
7. На мястото на западната практика да знаеш отговорите на всички въпроси, научи се да изслушваш.
8. Спомни си, че ти си само един от хилядите туристи, посещаващи тази страна и не очаквай специални привилегии.
9. Ако истински желаеш да изпиташ какво е да си у дома далеч от дома, просто е глупаво да си харчиш парите за пътуване.
10. Когато пазаруваш, не забравяй, че отстъпката, която си извоювал, е била възможна единствено само за теб.

Умеете ли да организирате туристическото си пътуване?

    Тест?
     В разгара сме на туристическия сезон, някои вече са на почивка, други все още правят плановете си за ваканция..., защо да не го направим и ние, та дори и да останат само като планове-мечти - мечтите са безплатни! За да прецените потенциалната си готовност, необходимо е да отговорите с "Да" или "Не" на следните въпроси: 1. Когато заминавате за чужбина имате ли ясна представа за страната/страните, които ще посетите? Да.../ Не 2. Възползвате ли се често от услугите на туристически организации и пътни агенции? Да/ Не 3. Пътували ли сте вече в чужбина без фотоапарат, камера или бинокъл? Да/ Не 4. Говорите ли поне един чужд език? Да/ Не 5. Снабдявате ли се винаги с необходимата и съответна валута, когато заминавате за чужбина? Да/ Не 6. Случвало ли ви се е да пътувате за африканските страни без да сте ваксиниран/а? Да/ Не 7. Бихте ли могли да престоите две седмици в страна, която не сте посещавали преди това? Да/ Не 8. Интересувате ли се от историческите, а така също и от природните богатства на страните, които посещавате? Да/ Не 9. В чужбина винаги ли сте само пасивен наблюдател и никога критичен/а? Да/ Не 10. Напълно ли сте невеж/а по отношение произведенията на изкуството от чужди творци? Да/ Не Отбележете по една точка всеки път, когато отговаряте с "Да" на въпроси: 1, 4, 5, 8, 9 и 10 и също така по една точка за всеки отговор "Не" на въпроси: 2, 3, 6, и 7. Съберете получените точки. Ако имате 9 или 10 точки, то вашият задграничен паспорт отговаря на всички изисквания за едно спокойно пътуване. Вие изпитвате винаги една необходимост да пътувате и опознавате света. Вие сте един/а истински турист/ка. Ако имате 6, 7 или 8 точки, то туризмът заема основно място в свободното ви време. Вие обичате да посещавате нови места и да цените контакта с други култури. Ако имате 3, 4 или 5 точки, то вие не сте страстен турист. Вие предпочитате доста заседналия начин на живот и със сигурност предпочитате други форми, а не туризъм за прекарване на свободното си време. Ако имате по-малко от 3 точки: Напускали ли сте някога България? Stoyantzenev.simplesite.com

понеделник, 12 юни 2017 г.

Мълниите бягат от колата!

Мълниите бягат от колата!
Започна сезонът на бурите, придружени от светкавици и гръмотевици. Дали има опасност, ако сте в автомобила си, да ви удари гръм? При затворени прозорци, врати, шибидах, люк и прибрана антена, вие сте на сигурно място вътре в купето! Но ако сте насред полето, далеч от автомобила, трябва да спазите някои основни правила: - още при първата светкавица е най-добре да захвърлите далеч от вас, (около 5-10 метра), метални и мокри предмети! Мобилният телефон трябва да се изключи, тъй като излъчва радиовълни и „привлича” мълниите! Клекнете на земята, съберете си коленете, обвийте с ръце краката си, прилепете плътно главата към коленете си и повдигнете стъпалата във въздуха, докато преминат първите светкавици! Не се подпирайте с ръце на земята, за да не ги превърнете в проводник! Как можете да прецените дали падащите мълнии са на опасно разстояние от вас? Когато светкавицата блесне, започнете да отброявате секундите, докато чуете гърма. Приблизително 3 секунди са нужни той да измине 1 км., така че ако чуете гръм преди да преброите до 10, то мълниите падат опасно близо до вас! По-безопасни са, ако са на разстояние 3,5-4 км. Не носете със себе си метални предмети – чадър, рибарски пръчки, чанта с голф стикове и др.! Не заставайте под короната на самостоятелно дърво, защото, когато е мокро, то също е проводник на електричество! Ако светкавицата падне в близост, токът се отбива в първия момент от земята и може да се предаде към вас, ако носите метални катарами, копчета, бижута и др.! Избягвайте близостта до водни басейни и чакълести речни брегове! Ако сте на открито, не бягайте директно към колата! Мълнията може да последва образуваното от вас въздушно течение! При пристигане в къмпинг не слагайте палатката в близост до стълбове и пилони, кемперът трябва също да е отдалечен на поне 5 метра от подобни метални „гръмоотводи”! По време на гръмотевична буря не пипайте металните части на палатката и не се опитвайте да ги оправите, ако вятърът ги е повалил!

петък, 9 юни 2017 г.

Слънчев удар

С настъпването на летния сезон и летните горещини, се появява и опасността от слънчев удар и слънчасване! Отмората, която ни осигурява лятната почивка далеч от градския шум и стреса винаги има благоприятно въздействие върху организма, но в същото време се активизират и различните заболявания, които все още не са се появили! И ако не им обърнем внимание, можем да имаме проблеми по време на почивката. Слънчевият удар се предизвиква от много висока температура, поради което не бива да се пренебрегва продължителността на престоя на открито при такава температура, както и общото здравословно състояние на човека. Така например човек, който върши продължителна работа при висока температура, рискува много повече да получи слънчев удар, ако не вземе предпазни мерки. От слънчев удар са застрашени повечето хора, които не поемат големи количества вода или други разхладителни напитки, също така хората, които са облечени в дебели дрехи или са с наднормено тегло. Тахикардия - увеличение на температурата (40 градуса), загубване на съзнание, са само някои от симптомите на слънчевия удар. Първото, което трябва да се направи при подобни симптоми, ако положението на болния не е тежко, е той да бъде пренесен на хладно място и да бъде положен в легнало положение. Телесната температура трябва да се смъкне, като се слагат студени мокри кърпи на челото му. Трябва да му се направи лек масаж на краката по посока към сърцето и да му се даде да пие хладни (не ледени), негазирани напитки. Ако положението му се влоши, а температурата му се покачва, трябва да бъде откаран в болнично заведение. След слънчев удар, дори ако той не е тежък, за определено време се чувстват смущения като световъртеж, главоболие и др. И при тези симптоми е нужна лекарска намеса. Предпазни мерки: 1. Избягвайте да стоите продължително време в силно затоплено помещение или друго място, където е горещо; 2. Обличайте се леко; 3. По време на работа на открито при горещо време, задължително почивайте на определени интервали; 4. Пийте големи количества течности - най-вече вода. Разликата между слънчевия удар и слънчасването е, че при слънчасването не е задължително човекът да има висока температура. То се предизвиква при прекомерно излагане на главата на въздействието на слънчевите лъчи. От слънчасване страдат много хора, ето защо най-добре е главата винаги да бъде защитена срещу слънчевите лъчи с шапка, чадър, забрадка и др.!

четвъртък, 8 юни 2017 г.

БълхаРиа...

 
Жалко е, че един полуграмотен швед е ритнал в лицето българска камериерка, на българска земя! Но още по-жалко е, че висшисти трябва да работят като камериерки за мизерно заплащане, а полуграмотни и алчни да ни управляват...!

Здравословен въздух

Чистият въздух, освен, че е основен жизнен елемент, той е и едно от 5-те естествени лекарства - чистата вода, чиста храна, спокойствието и младостта! Имаме ли го? Ехо, "еко" въздух... Докога ще можем да живеем в такъв отровен климат в градската среда? Ето какъв е въздухът извън града: - на дълбочина около 250м. навътре в един градски или крайградски лесопарк запрашването на въздуха намалява почти 3,5 пъти; - един хектар (10 000 кв.м.) тревна площ е в състояние да задържи в себе си 2 400 куб.м. вреден за хората въглероден диокисид; - поради мръсния въздух в големите градове се оказва, че светлината там е с 35 до 60% по-слаба, отколкото в селата и крайградските паркове; - един шофиращ кола човек изразходва за 1 час 18 л. кислород, докато самият му автомобил - цели 20 000 л. кислород; - насажденията намаляват концентрацията на отровните газове и по-специално въглеродния диоксид 2 до 2,5 пъти на разстояние 30 до 60 м. от газо-източника; - едно буково дърво изпарява през листата си за една година невероятните 30 до 40 тона вода; - масиви от дървета и храсти с широчина 40 м. намаляват шума с около 10 децибела; - скоростта на вятъра навътре в гората, на повече от 30 до 50 м. намалява с 30%, а на 100-200 м. вече настъпва пълен покой. Ясно е, че в градска среда е трудно да постигнем здравословен въздух, но поне у дома можем с помощта на зелени растения, които оказват влияние върху жизнения ни тонус - зеленината отморява очите и освежава въздуха! Известно е, че растенията поглъщат въглеродния диоксид и отделят кислород и имат свойството да овлажняват по биологичен начин въздуха! Водата, която поемат от почвата чрез корените си, по-късно отделят под формата на водни изпарения - това е особено предимство, най-вече през зимата, когато парното до такава степен изсушава въздуха, че килимите и мокетите се наелектризират и при триене се получават искри... Ето защо поне през зимата трябва да се отглеждат в стаите зелени растения, които се нуждаят от много вода! Дишайте дълбоко...!

понеделник, 5 юни 2017 г.

Добрата идея е половината от успеха

С труд можеш да превърнеш 1 лев в 2 лв., а с добра идея, в колкото си искаш! Добрата идея е половината от успеха, останалата - сте вие!
Stoyantzenev.simplesite.com

Туристът - неканен гост...



В България туристът все още се посреща като неприятна тъща...!? Лошо обслужване, невинаги добра храна, недостатъчни като брой и разнообразие услуги в хотелите! За 2016 г., страната ни е с над два пъти повече оплаквания от туристи в сравнение с преките ни конкуренти - Гърция, Турция, Кипър! Индивидуалните, (по-платежоспособни) туристи търсят не просто вежливост, а персонално отношение! Въпреки, че има минимални изисквания за обслужване на туристите, негативните тенденции в българския туризъм си остават!? Най-слабото място в българският туризъм продължава да бъде лошото състояние на инфраструктурата!? Решение на проблема с инфраструктурата е Общината преди да разреши строежа на нов туристически обект, съответната браншова организация да изготви маркетингово проучване какви са нуждите на пазара от подобен обект! В България се работи на обратен принцип - още на ниво проект инвеститорите следват съветите на архитекта, без да са проучили какво иска пазарът!? Човекът, който след пуска на хотела ще го управлява, той трябва да участва във вземането на решения още при изграждането на базата! В противен случай, грешките ще се повтарят - пре-застрояването на морето се "пренесе" и в планината - базата в зимните курорти, като Банско например, вече надхвърли търсенето и това ще влияе на цената в посока надолу!? България има реална възможност, (с високоскоростната си 4G Интернет връзка), да привлече новия вид туристи т. нар. "Дигитални номади" - това са преди всичко млади хора, които основно работят през Интернет, (ИТ специалисти, консултанти и др.), които отсядат за по-дълго време на места с добра Интернет връзка, за да могат да работят по няколко часа, а в останалото време посещават екзотични места, опитват местните храни и напитки, забавляват се... Ние можем да привлечем тези туристи! Кой ще го направи...?!